• Správy
  • 08.11.2018 17:53

Štatistický úrad bude výsledky o primátorovi Bratislavy zverejňovať priebežne

0 0
Zdroj: abn

Historicky prvýkrát budú výsledky volieb primátora Bratislavy a Košíc zobrazované priebežne v pravidelných intervaloch. Výsledky v Bratislave sa budú celkovo spočítavať v 401 okrskoch. Definitívne výsledky budú zverejnené po oficiálnom potvrdení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu 11. novembra.

"Podľa pribúdajúcich výsledkov z jednotlivých okrskov bude v približne desaťminútových intervaloch zverejňované priebežné poradie kandidátov na primátorov v Bratislave a Košiciach," vysvetlil predseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR Alexander Ballek. 

Na spracovanie výsledkov použije ŠÚ SR integrovaný volebný informačný systém (IVIS). Ostatné obce okrem Bratislavy a Košíc zverejnia priebežné výsledky až po potvrdení jednotlivých volebných zápisníc okresnou volebnou komisiou. "Priebežný výsledok za mesto alebo obec sa teda zverejní jednorazovo, dostupný údaj bude víťazný primátor alebo starosta," vysvetlila hovorkyňa ŠÚ SR Jana Morháčová. V prípade priebežných výsledkov zvolených poslancov sa bude uvádzať len ich počet a politická príslušnosť. "Mená zvolených poslancov budú dostupné až v definitívnych výsledkoch, ktoré sa očakávajú v nedeľu (11. 11.) popoludní. Ide však len o obce, ktoré sa komplexne zapojili do nášho informačného systému. V ostatných obciach sa výsledky zvolených poslancov zverejnia v priebehu niekoľkých dní," doplnila Morháčová.

Ballek zároveň zdôraznil, že ŠÚ SR zabezpečuje sumarizáciu výsledkov, nie spočítavanie hlasov. "To je povinnosť volebných komisií. Práca ľudí ŠÚ SR sa začína až po uzatvorení volebných miestností a doručení prvej zápisnice - teda dokumentu, ktorý obsahuje už prvé výsledky hlasovania," vysvetlil s tým, že volebné miestnosti budú v týchto voľbách otvorené o dve hodiny dlhšie, teda do 22. hodiny.

 Výsledky volieb do orgánov samosprávy obcí budú zverejnené na webovej stránke www.volbysr.sk. 

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.