
História: Od založenia rafinérie Apollo uplynulo 130 rokov, pripomína ju aj výstava

Zdroj: Archív TASR
Od založenia rafinérie minerálnych olejov Apollo v Bratislave uplynulo 130 rokov. Rozhodnutie o jej vybudovaní padlo 9. apríla 1895. V júni 1944 bola rafinéria Apollo zničená bombardovaním, na jej tradíciu nadviazal v 50. rokoch 20. storočia Slovnaft. Informoval o tom hovorca Slovnaftu Anton Molnár.
„Historický odkaz rafinérie Apollo je neoddeliteľnou súčasťou našej identity. Staviame na dedičstve šiestich generácií, ktoré svojou odhodlanosťou a inováciami prispeli k formovaniu ropného priemyslu na Slovensku. Tento míľnik nie je iba oslavou minulosti, je tiež silným záväzkom voči budúcnosti - budúcnosti, kde budeme aj naďalej poskytovať spoľahlivé riešenia pre našich zákazníkov, partnerov a komunitu,“ uviedol výkonný riaditeľ Slovnaftu Marek Senkovič.
Pripomenul, že v súčasnosti je Slovnaft členom skupiny Mol a od roku 2000 dosiahli celkové investície Slovnaftu 3,1 miliardy eur. „Historicky najväčší objem investícií sme zrealizovali v roku 2024, a to vo výške 330 miliónov eur,“ doplnil Senkovič.

Rafinéria Apollo ja dobovom obrázku.
Výstavba rafinérie Apollo sa začala v apríli 1895 v Mlynskej záhrade pri rieke Dunaj. Vyrábala hlavne petrolej, neskôr mazivá, oleje, benzín, parafín, motorovú naftu, sviečky či umelý ľad. Postupne sa budovala aj prvá sieť čerpacích staníc pod značkou Apollo-Nafta. Po zničení rafinérie počas druhej svetovej vojny nadviazal na tradíciu spracovania ropy od 50. rokov 20. storočia Slovnaft.
Pri príležitosti 130. výročia ropného priemyslu na Slovensku Slovnaft pripravil v Univerzitnej knižnici v Bratislave výstavu, ktorá dokumentuje kľúčové momenty od vzniku rafinérie Apollo až po súčasného nástupcu Slovnaft. Rafinéria tiež po prvý raz vo svojej histórii otvorí brány verejnosti, a to počas Bratislavských mestských dní 26. a 27. apríla. Súčasťou programu bude komentovaná prehliadka pozostatkov niekdajšej rafinérie Apollo, cyklovýlet cez päť mostov na bicykloch i séria prednášok a diskusií o živote v rafinérii.
(TASR)