História: Staviteľ, ktorý skrotil Dunaj, mal smutný koniec

Zdroj: Zo zbierok Múzea mesta Bratislavy
Dva významné dátumy týkajúce sa výnimočného staviteľa a vynálezcu vychádzajú na tento rok: v marci uplynie 130 rokov od jeho tragického skonu, v máji 175 rokov od narodenia. Taliansky šľachtic Enea Grazioso Lanfranconi, ktorý sa zaujímal najmä o nepokojný Dunaj, bol tiež zanietený archeológ, veľký fanúšik umenia a ľudomil.
Meno tohto vynikajúceho talianskeho odborníka na reguláciu povodia Dunaja nesie v Bratislave areál Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského aj diaľničný most –donedávna mali nesprávne pomenovanie „Lafranconi“, po skomolení priezviska, v ktorom chýbalo „n“.
Vysokoškolský internát Lanfranconi, ktorý bol kedysi vojenskou strednou školou, poznajú asi všetci študenti. Vyrástli tu mnohé športové hviezdy, nie každý však vie, prečo dostal taký názov internát, a neskôr i most.
Rodina milánskeho občana Lanfranconiho sa so svojimi troma synmi prisťahovala do Bratislavy v roku 1870. Najmladší z nich, Enea Grazioso Lanfranconi, mal akurát dvadsať rokov a študoval za stavebného inžiniera. Keď v Miláne školu skončil a prišiel do Bratislavy za rodinou, ľahko si našiel zamestnanie. O talianskych staviteľov bol v Bratislave odjakživa záujem. A najmä vtedy, keď sa mesto rozrastalo, vznikali prvé priemyselné centrá a upravoval sa aj tok Dunaja.

Palác Eneu Lanfranconiho na Námestí Ľudovíta Štúra, rok 1938.
K tomu mal Enea najbližšie, takže ho bez problémov prijali na bratislavskom hydrografickom oddelení Ministerstva verejných prác a obchodu. Enea bol usilovný mládenec a od začiatku si ho vedenie všimlo. Onedlho sa stal hlavným projektantom jednej z posledných veľkých úprav Dunaja. V tejto súvislosti mu najväčšiu slávu priniesol jeho päťdielny Atlas dunajského toku od Devína po mestečko Gönyü v Maďarsku. Autor ho nechal vytlačiť v sto exemplároch, dodnes sa nám však zachovala iba jedna jediná mapa.

Enea Grazioso Lanfranconi.
Po otcovi Enea zdedil kameňolomy pri Dunaji, ďalšie kúpil počas úprav dunajských brehov. Ich výnos mu zabezpečoval, že sa mohol neskôr venovať svojim záľubám – článkom o ďalších potrebných úpravách Dunaja pre rozvoj lodnej dopravy. Zhromaždil unikátnu zbierku kníh, obrazov a máp s touto tematikou (dnes je v Budapešti), zbieral aj litografie a obrazy s témou Bratislavy, ktoré pred smrťou odkázal nášmu mestu a sú súčasťou depozitára mestskej galérie. Bol aj nadšeným archeológom a jedným zo zakladajúcich členov Uhorskej archeologickej spoločnosti. O svojich objavoch, najmä však o otázkach hydrografie Uhorska a špeciálne Dunaja veľa publikoval.

Pomník rodiny slávneho staviteľa na Ondrejskom cintoríne.
V Bratislave mu patrili dva domy, palác na Námestí Ľudovíta Štúra, kde dnes sídli Ministerstvo životného prostredia, a pekný secesný zámoček, ktorý bol súčasťou Botanickej záhrady. Keďže nový internát, ktorý sa pri Dunaji staval, bol v susedstve, a keďže aj Lanfranconiho meno bolo predovšetkým spojené s Dunajom, pomenovali internát po ňom. Tlač o ňom písala ako o „vychýrenom technickom radcovi, nadšenom priateľovi a patrónovi umenia, šľachetnom ľudomilovi“.
Enea Grazioso Lanfranconi zomrel tragicky, keď 9. marca 1895 okolo šiestej hodiny ráno spáchal vo svojom dome v Bratislave samovraždu. Ľudí správa doslova šokovala. Podľa dobovej tlače sa zhlukovali na uliciach a diskutovali o tom, prečo tento 44-ročný muž, tešiaci sa všeobecnej úcte, dobrovoľne ukončil svoj život. Noviny, ktoré vyšli na druhý deň, okolnosti tragédie čiastočne spresnili: „Lanfranconi bdel pri svojej ťažko chorej manželke a asi dva mesiace takmer nespal. Zlyhali mu nervy, zrejme preto obrátil proti sebe svoju loveckú zbraň.“
Pochovali ho v meste Varese v rodnom Lombardsku.
(ac, TASR)

Informácie sme čerpali aj z knihy Igora Janotu Slávni ľudia v Bratislave, vydavateľstvo Marenčin PT (so súhlasom vydavateľstva)