Vyberte sa do starovekého Egypta: Cyklus egyptologických prednášok pre verejnosť pokračuje
Zdroj: aigyptos.sk
Nadácia Gedíd Aigyptos v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy a Ústavom orientalistiky Slovenskej akadémie vied pripravili a podporili už 13. ročník cyklu egyptologických prednášok pre verejnosť – Výpravy do starovekého Egypta. Aktuálny ročník je venovaný 30. výročiu vzniku Nadácie Aigyptos (predchodkyne Nadácie Gedíd Aigyptos). Informovala nás o tom Renata Rábeková z Nadácia Gedíd Aigyptos.
V tomto roku je opäť pripravených osem prednášok, ktoré sa budú konať už tradične vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislavy vo vybrané piatky od 17. januára do 25. apríla 2025. Renomovaní slovenskí a českí egyptológovia prinesú priaznivcom staroegyptskej histórie opäť množstvo zaujímavých tém zo života starovekých Egypťanov, ale aj nových informácií z aktuálnych výskumov.
V úvodnej prednáške 17. januára 2025 sa od Jozefa Hudeca, spoluriaditeľa poľsko-slovenského multidisciplinárneho výskumu v egyptskom Tell el-Retábí, dozviete novinky o objavoch slovenských egyptológov v uplynulej archeologickej sezóne. Výskum tentoraz priniesol nielen nálezy v chronologicky najväčšom rozsahu - pokrývajúce obdobie minimálne jeden a pol tisícročia (z 18. - 3. storočia p.n.l.), ale aj najhlbšiu sondu v doterajšom výskume tejto lokality.
V ďalšej prednáške „Sakkára v průběhu egyptských dějin, aneb co vše zde můžete navštívit a co zůstává očím turistů skryto“ sa s egyptologičkou Luciou Vendelovou-Jiráskovou prejdete viac ako tromi tisícročiami dejín Sakkáry, jedného z najvýznamnejších a najzaujímavejších staroegyptských pohrebísk a zároveň turistami vyhľadávanej novodobej pamiatkovej lokality. Dozviete sa však aj o nových objavoch expedícií, ktoré tu už mnoho desaťročí realizujú archeologický výskum.
Ako a z akých rôznorodých materiálov stavali starí Egypťania nielen monumentálne kamenné stavby, ale aj svoje vlastné obydlia a aj to, akým spôsobom stavebný materiál získavali a dopravovali na stavby, v prednáške prezradí Jaromír Krejčí.
Ľubica Hudáková vás v prednáške prevedie zaujímavým až detektívnym príbehom po stopách roztrateného staroegyptského pohrebiska v Beni Hassan so vzácnymi maľovanými rakvami zo Strednej ríše (cca 2055 - 1773 p.n.l.). Dozviete sa nielen ako prebiehal archeologický výskum tejto lokality už začiatkom 20. storočia, ale aj ako pracovali staroegyptskí umelci na výzdobe týchto rakví a pohrebnej výbavy starovekých Egypťanov.
Edfu – Horove mesto s viac ako 3000 ročnou históriou je jedno z posledných dobre zachovaných staroegyptských mestských centier. Jeho príbeh poslucháčom priblíži Katarína Arias, ktorá na jeho výskume spolupracuje už niekoľko rokov.
Ako vnímali starovekí Egypťania nahotu a odhalené ľudské telo? Za akých okolností bolo takéto zobrazovanie ľudského tela pre nich prirodzené? Odvážnej téme ľudskej nahoty v starovekom Egypte sa bude v prednáške venovať Veronika Verešová.
Martin Odler vo svojej prednáške odhalí mýty a fakty o staroegyptských medených nástrojoch. Na základe zaujímavých výsledkov jeho medzinárodného výskumu v kombinácii poznatkov egyptológie s metódami prírodných vied sa môžete dozvedieť, ako fungovali staroegyptské technológie a kovové nástroje napríklad aj pri stavbe pyramíd.
V záverečnej prednáške tohtoročného cyklu - 25. apríla 2025 Veronika Dulíková priblíži, ako sa udržiaval zádušný kult v nekráľovských hrobkách starovekého Egypta v dobe staviteľov pyramíd, v ktorom tzv. nepravé dvere boli jeho ústredným bodom a zároveň symbolom hranice medzi svetom živých a podsvetím starovekých Egypťanov.
Podrobný program a informácie k jednotlivým prednáškam a prednášajúcim sú dostupné na stránke Nadácie Gedíd Aigyptos: www.aigyptos.sk.
(ms)