PREMENY BRATISLAVY Spoznávate túto ulicu s vežiakmi v pozadí? Prvé nám postavili východniari

16.11.2024

Zdroj: archív TASR/Miro Vojtek

Páčil sa vám článok?

Pozrite sa, ako sa v priebehu polstoročia zmenila časť rušnej Pražskej ulice na našom zábere – v článku nižšie nájdete porovnanie dobovej fotografie s dnešnou. Obytnú štvrť, ktorú vidíte v pozadí, nám pomohli stavať Košičania a dnes je atraktívnou adresou pre obyvateľov i developerov.

„Aj ten, kto opúšťa Bratislavu smerom na Prahu a ide Lamačskou či Brnianskou alebo Pražskou ulicou, očividne zaznamenáva premeny mesta. Na Kramároch postavili nielen moderný zdravotnícky areál, ale aj rad nových obytných domov,“ uvádza text k archívnej fotografii zo septembra 1972, ktorej autorom je Miro Vojtek.

Kramáre v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto sa začali významne meniť v roku 1967. Vtedy v decembri slávnostne otvorili najväčšiu a najmodernejšiu nemocnicu na Slovensku, a najmä v okolí Stromovej ulice začali vyrastať prvé paneláky. Nie každý vie, že pri výstavbe obytnej štvrte pomáhali Bratislave košickí stavbári, ktorí z východu vozili vlakom dokonca vlastné panely. Prečo?

„Mesto sa rozširovalo takým rýchlym tempom a chýbalo toľko bytov, že bratislavskí stavbári jednoducho nestačili. Tak sme prišli na výpomoc,“ vysvetľoval niekdajší vedúci výstavby bytov Albert Maňa v rozhovore s našou kolegyňou Vierou Vojtkovou pre miestny časopis Hlas Nového Mesta. Ich úlohou bolo postaviť päť panelových vežiakov na Dérerovej ulici a štvorpodlažné sekciové domy na Guothovej ulici. Prvé výškové domy odovzdali v roku 1969, pričom typ bytov bol rovnaký, aký stavali v Košiciach, tie naše sa však odlišujú veľkými lodžiami. Vidíte ich aj na porovnávacích fotografiách nižšie.

Zdroj: archív TASR/Miro Vojtek

​1972: Pražská ulica s vežiakmi v pozadí – fasády s lodžiami ich odlišujú od košického typu

Zdroj: Ľubomír Deák, OZ Bratislava a jej Premeny 2024

2024: Pražská ulica a pohľad na paneláky dnes 

V čase, keď sa na Kramároch začalo s bytovou výstavbou, boli v okolí iba záhrady, vinohrady a niekoľko menších domov. Niekdajšiu štvrť plnú zelene postupne zaplnili ďalšie bytovky, a hoci súčasná zástavba je miestami až príliš rôznorodá, stále je atraktívnym miestom na život. Zahusťovanie voľných pozemkov sa ešte zďaleka neskončilo.

(ac)

PREMENY BRATISLAVY: Súdruhovia tlačili na úspešné dokončenie Mosta SNP, montáž sa však zrazu zadrhla...

Porovnajte si v článku nižšie pohľad na Most SNP dnes a v čase jeho výstavby. Zábery, ktoré urobili fotograf Ján Lofaj a po ňom Ľubomír Deák z veže Dómu sv. Martina, delí rovných 54 rokov. Most, ktorý nám slúži viac ako polstoročie, mal čo najskôr sprístupniť Petržalku, jeho montáž sa však nezaobišla bez komplikácií. Naše úvodné foto je už z augusta 1972, tesne pred otvorením mosta.

Páčil sa vám článok?