Ako si spomínate na okupáciu v auguste 1968? Kde ste vtedy boli, čo ste robili?

21.8.2024

Zdroj: Archív TASR

Páčil sa vám článok?

Už po štvrtý raz si na Slovensku pripomíname inváziu sovietskych a spojeneckých vojsk z 21. augusta 1968 ako pamätný deň. Mestské múzeum v Bratislave pripravilo pri tejto príležitosti špeciálne podujatie.

Deň obetí okupácie Československa v roku 1968 sa stal pamätným dňom vďaka novele zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch, ktorú parlament schválil v 3 novembri 2020. Okupáciu pripomína aj 21. jún, Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády v roku 1991.

​„Udalosti z roku 1968 si treba pripomínať tým skôr, že odvtedy uplynulo viac než pol storočia. Pamätníci už majú vyšší vek a politici, ktorí boli zainteresovaní na vtedajšom dianí, už nie sú nažive. Treba pripomínať, že išlo o okupáciu našej krajiny, a tiež o nesmierne tvrdú vojenskú inváziu, pri ktorej do konca roka 1968 zahynulo viac než sto ľudí, z toho na Slovensku vyše dvadsať,“ uviedol vtedy pre TASR historik Patrik Dubovský z Ústavu pamäti národa.

Zdroj: Archív TASR

​ V prvých mesiacoch okupácie zahynuli u nás desiatky nevinných ľudí...

Neospravedlniteľný zásah v noci z 20. na 21. augusta násilne ukončil proces demokratizácie v našej krajine, známy aj ako Pražská jar. V akom geopolitickom kontexte sa odohrali tieto udalosti? Aký bol podiel Alexandra Dubčeka na nich? Dalo sa v auguste 1968 zabrániť invázii vojsk Varšavskej zmluvy? Kto boli obete invázie a aké dôsledky priniesla? Tieto aj ďalšie otázky sa pokúsi zodpovedať prednáška historika ÚPN Petra Jašeka. „Otvoríme s ním aj tému pamäťovej politiky, a teda ako rezonuje rok 1968 v pamäti na Slovensku na národnej a regionálnej úrovni a kde sú biele miesta súčasného výskumu,“ doplnila Katarína Selecká z Múzea mesta Bratislavy.  

Podujatie s názvom „Augustové reflexie. Rok 1968 a ako si naň spomíname“ sa uskutoční v stredu 21. augusta od 18. hodiny vo Faustovej sieni Starej radnice.

Ako si spomínate na okupáciu 1968 vy? Kde ste vtedy boli, čo ste robili? Napíšte nám do komentára, prípadne pošlite aj foto.

(ts, ac)  

Páčil sa vám článok?