• História
  • 11.02.2019 13:39

FOTO: Aj vy ste niekedy prešli cez koryto Dunaja na druhý breh suchou nohou?

0 0
Zdroj: TASR

V roku 1947 bolo v Bratislave také sucho, že sa rieka Dunaj zmenila na pramienok prípadne väčší potok a na niektorých miestach sa dalo krížom cez koryto prejsť na druhý breh suchou nohou. Niektorí skoršie narodení si na to ešte pamätajú...

Ešte žije v našom hlavnom meste zopár pamätníkov, ktorí prešli v roku 1947 cez koryto Dunaja suchou nohou. "Ja si pamätám, že som krížom cez Dunaj prešla. Budem mať 83 rokov," spomína Elena v diskusii pod dobovou fotografiou zverejnenou Petrom Martinkom na stránke Prešpurčina ešče nezgegla.

Zdroj: FB Peter Martinko

​Peter Vacula k snímke napísal: "Zažil som to nie raz. Vlastne až pokým sa nespustilo Gabčíkovo a tiež 5 rokov potom Kraftwerk Freudenau pod Viedňou, sa to občas dalo prejsť. Pozerám na to, tak aj v zime v 1989 aj v 1991 sa chodilo po dne Dunaja. Samozrejme celkom na druhú stranu sa nikdy nedalo prejsť suchou nohou, nejaká voda tiekla stále. V roku 1993 sa spustilo VD Gabčíkovo, tak odvtedy to už možné nebolo."

Pani Martina tvrdí, že jej mama takisto ako dieťa prešla takto cez Dunaj, ale strašne sa bála a pani Eva svojej mame neverila, že aj s ňou v kočíku sa prechádzala cez suché dunajské dno: "My sme si mysleli, že si vymýšľa."   

Aj počas minulého leta bol Dunaj dosť vyschnutý a pri brehoch sa obnažila časť jeho koryta, ale prejsť suchou nohou sa dal akurát cez Karloveské rameno.   

Aj keď to bola pre vtedajších obyvateľov veľká atrakcia, tak samotné sucho bolo dosť úmorné. "Také niečo by som fakt zažiť nechcel. Reálne hrozil nedostatok potravín a v ZSSR vypukol hladomor." 

Zdroj: TASR

​Jedna z bratislavských povestí hovorí o tom, že jeden z panovníkov nechal na dno Dunaja umiestniť veľký kameň s nápisom:  KEĎ MA UVIDÍŠ, BUDEŠ PLAKAŤ! A naozaj, veľa ľudí plakalo, keď ho uvidelo, pretože viditeľný kameň v koryte rieky znamenal nízky stav Dunaja spôsobený suchom, po ktorom nasledovala zlá úroda, hlad, chudoba, choroby, úmrtia a to všetko spolu súviselo.

Zdroj: TASR

​(ars)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.