Objavte nenápadnú vilu od Fridricha Weinwurma: Múzeum mesta Bratislavy na leto otvára Múzeum Janka Jesenského

7.7.2022
Múzeum Janka Jesenského

Zdroj: Facebook/Múzeum mesta Bratislavy

Páčil sa vám článok?

Múzeum mesta Bratislavy (MMB) na leto otvára Múzeum Janka Jesenského. Sídli vo funkcionalistickej vile na bratislavských Palisádach, navrhnutej architektom Friedrichom Weinwurmom. Slávnostné otvorenie je v štvrtok o 17.30 h. Informovala o tom projektová manažérka oddelenia marketingu a komunikácie MMB Marianna Tutková.

Súčasťou otvorenia je aj kurátorský výklad o živote Anny a Janka Jesenských, ktorí sa do vily nasťahovali začiatkom 30. rokov 20. storočia. Počas letných mesiacov múzeum pripravuje niekoľko sprievodných podujatí. Návštevníci si budú môcť pozrieť aj dočasnú inštaláciu Jesenský / Weinwurm: obsahy a formy, ktorá by mala predstaviť jednu z tradičných expozícií múzea z nového uhla pohľadu.

Zdroj: Facebook/Múzeum mesta Bratislavy

„Opätovné otvorenie Múzea Janka Jesenského sa viaže so zmenou prístupu – naším cieľom je poukázať na potenciál objektu a postupne odhaľovať jednotlivé jeho vrstvy," hovorí kurátor literárnej zbierky MMB Daniel Hupko. Podľa jeho slov sa výstava začína tematizovaním bytu a domu ako diela Weinwurma a neobchádza ani život a dielo Jesenského. "Návštevníkom je sprístupnený celý byt v stave, v akom sa zachoval, s cieľom poukázať na jeho pamiatkové hodnoty," dodal Hupko.

Aj keď je múzeum kvôli nevyhovujúcemu technickému stavu dlhodobo zatvorené, MMB sa ho snaží v autentickej podobe sprístupňovať verejnosti aspoň v obmedzenej miere. Unikátnu možnosť prehliadnuť si jeho priestory budete mať už počas júla a augusta, vždy štvrtok a piatok od 15.00 do 18.00 na Somolického 2.

Zdroj: Facebook/Múzeum mesta Bratislavy

Múzeum Janka Jesenského sídli v nájomnej vile, ktorú dal v roku 1924 postaviť Jakub Sonnenfeld. Je považovaná za prvú realizáciu architekta Fridricha Weinwurma, ktorá zosobňuje princípy jeho tvorby – účelné vnútorné usporiadanie založené na pravouhlej schéme ústiace do priestrannej terasy a premietnuté do kompaktnej budovy s prostými fasádami bez ozdôb. Byt na prvom poschodí vily obývali od 30. rokoch 20. storočia manželia Janko a Anna Jesenskí. Po spisovateľovej smrti v ich byte vzniklo prvé literárne múzeum na Slovensku.

(TASR,nc)

Páčil sa vám článok?