Milovníci medzivojnovej elegancie si prídu na svoje: Po dvoch rokoch sa opäť koná Bratislavský swingový majáles

26.4.2022
0
Fats Jazz Band

Zdroj: Fats Jazz Band

Páčil sa vám článok?

Po dvoch rokoch sa Bratislava opäť roztancuje. Dlhoročná tradícia májových tanečných zábav znovu ožije v sobotu 21. mája 2022 vo V-klube. O živú hudbu sa počas celého večera postará swingový orchester Fats Jazz Band pod vedením Ladislava Fančoviča a atmosféru dotvorí dobová módna prehliadka či tradičný vintage fotokútik.

„Dobové swingové tančiarne sme vyše šesť rokov pred pandémiou organizovali niekoľkokrát do roka a ľudia ich už považovali za súčasť svojho života. Je až ťažké uveriť, že ich konečne môžeme, po viac než dvoch rokoch, opäť zorganizovať bez obmedzení. Okrem živej hudby sme pripravili aj dobovú módnu prehliadku originálnych odevov z 20. a 30. rokov od združenia „Prvorepubliková móda“ z Moravy. Na Bratislavskom swingovom majálese sa bude dať tancovať alebo len tak príjemne sedieť pri sviečkach a dobrom slovenskom vínku so skvelou hudbou nášho Fats Jazz Bandu. Ľudia sa na tieto tančiarne už tradične obliekali v štýle prvej polovice minulého storočia, takže atmosféra bývala vskutku čarovná, akoby sme sa spolu s návštevníkmi preniesli o 100 rokov do minulosti. Veľmi nám tie dva roky takéto zážitky chýbali a nesmierne sa tešíme na opätovné stretnutie pri tanci, ktorý k našej hudbe vyslovene patrí,“ prezradila nám organizátorka tančiarne a speváčka Jana Dekánková. 

O módnu prehliadku sa na podujatí teda postará Prvorepubliková móda. Ide o združenie nadšencov módy a životného štýlu 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. Zbierka oblečenia, ktorú na módnych prehliadkach prezentujú, pochádza zo súkromného múzea Lednice dávna, aneb jak se žilo za tatíčka Masaryka v Lednici na Morave.

Zdroj: Linda Kisková Bohušová

Fats Jazz Band.

Orchester Fats Jazz Band čakajú tento rok aj tri zahraničné angažmány. Viac nám prezradil kapelník a jeden z našich najlepších klaviristov, Ladislav Fančovič: „Dostali sme pozvanie na jubilejný 50. ročník jedného z najväčších jazzových festivalov v Európe – International Dixieland Festival v Drážďanoch, kde odohráme dva koncerty a vrátime sa akurát 21.5. na poobedňajší Piknik v Modre a večerný Bratislavský swingový majáles. V júli zahráme našim spriazneným tanečníkom vo Viedni a na 19. ročníku Siófoki New Orleans Jazz Fesztivál v Maďarsku. Na Slovensku máme zatiaľ naplánované letné koncerty v kúpeľoch na Sliači a v Bojniciach a na september už plánujeme 8. ročník medzinárodného Golden Age Festivalu v Bratislave.“

Zdroj: Prvorepubliková móda

Prvorepubliková móda.

Fats Jazz Band je autentický hot jazzový a swingový orchester – kapelník Ladislav Fančovič odpočutím prepisuje aranžmány z pôvodných starých nahrávok do nôt formou transkripcie. Preto máte unikátnu možnosť v ich podaní počuť jazzové šlágre presne tak, ako ich vo svojej dobe nahrali jazzové legendy. Taktiež zrekonštruované hudobné nástroje, dobové oblečenie a celkový prejav orchestra a spevákov sú v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú.

Zdroj: Prvorepubliková móda

Prvorepubliková móda. 

(ts, ms) 

Páčil sa vám článok?