Historické dokumenty mohli zhorieť: Pozrite sa, ako otvárali časovú schránku z Michalskej veže a čo v nej našli

20.10.2021

Zdroj: FB Bratislava - hlavné mesto SR

Páčil sa vám článok?

Tajomstvo spred 175 rokov je odhalené! Už niekoľko dní web hlavného mesta aj primátor na svojom FB podnecovali zvedavosť ľudí, čo asi odkryje časová schránka z Michalskej veže. Vďaka živému online streamu sme si všetci mohli užiť výnimočnú chvíľu, keď reštaurátor Stanislav Kožela otváral vzácnu medenú krabičku, ktorú vybral zo sochy archanjela. Postup si musel vopred premyslieť, aby sa historický odkaz našich predkov nezničil.

Nad tým, ako otvoriť časovú schránku, ktorá vznikla ešte v roku 1758, keď aj súsošie archanjela Michala bojujúceho s drakom, Stanislav Kožela dlhšie premýšľal. Štvorhranná medená krabička s nápisom 17ME58, do ktorej nám naši predkovia vložili odkaz pred viac ako 175 rokmi, bola totiž po bokoch zaletovaná.

Zdroj: Facebook - Bratislava - hlavné mesto SR

​Akademický sochár Stanislav Kožela pri otváraní časovej schránky

Zdroj: Facebook - Bratislava - hlavné mesto SR

Už otvorená časová schránka 

Najjednoduchšie by bolo použiť tepelný zdroj, no o tejto možnosti vôbec neuvažoval: „Keď sa cín sa topí pri 290 stupňoch, kedy horí papier?“ Bolo totiž zrejmé, že vnútri časovej schránky sa nachádzajú aj cenné historické písomnosti, ktoré by sa mohli nenávratne zničiť. Preto ju reštaurátor otváral "studeným spôsobom", mechanicky, a boli to neopakovateľné okamihy, ktoré tisíce ľudí sledovali so zatajeným dychom.

Zdroj: Bratislava hlavné mesto SR

​Relikvie deviatich svätých

Autor archívneho výskumu Patrik Baxa už predtým prezradil, že v časovej schránke by sa okrem písomných dokumentov mali nájsť aj relikvie deviatich svätých, zaliatych v posvätenom vosku, medené platničky, mince aj prvé papierové bankovky, ktoré sem vložili naši predkovia pred viac ako 175 rokmi. Časová schránka sa otvárala pri poslednej obnove sochy v roku 1845 a archivár Jakub Gürth vtedy presne spísal, čo do nej vložili. V podstate to isté čo Patrik Baxa potvrdil pred piatimi rokmi historik Vladimír Tomčík.

Zdroj: Facebook - Bratislava - hlavné mesto SR

​Schránka ukrývala aj dobové platidlá

Zdroj: Facebook/Hlavné mesto SR Bratislava

​Dobová písomnosť - zoznam členov mestskej rady, dnešného mestského zastupiteľstva

A napokon sme odkaz našich predkov videli na vlastné oči: zapečatenú malú kapsulu s relikviami svätých (obsahuje 5 pozostatkov žien, 4 pozostatky mužov), poskladané pergamenové písomnosti, dobové platidlá -  mince aj pôvodné bankocetle a výmenné lístky, dokument s podpisom archivára Jakuba Gürtha a ďalšie predmety. Vnútri bol tiež odkaz z roku 1758 s menami štyroch stavebných a tesárskych majstrov a staviteľov s textom vo švabachu: ´Pri tejto stavbe sme prácou rúk usilovne pomáhali, až sme s pomocou Božou vyviedli do výšky túto vežu. Vy, ktorí nájdete túto ceduľku a prečítate ju, spomeňte si na nás zomrelých a pomodlite sa za naše úbohé duše. Anno, Domini po narodení Ježiša Krista, 1758, 20. júna.“

Po obnove sochy archanjela Michala by sa mala časová schránka vrátiť na miesto, kde bola uložená takmer dve storočia, teda do hlavy plastiky, a spolu s ňou na helmicu Michalskej veže, ktorá tiež prechádza komplexnou rekonštrukciou. O tom, či sa do nej uložia všetky historické predmety, však ešte bude odborná debata s Krajským pamiatkovým ústavom. Ako pripomenula Zuzana Palicová, poverená vedením Múzea mesta Bratislavy, mali by sa stať zbierkovými predmetmi múzea. Po zreštaurovaní a zakonzervovaní ich chce múzeum na krátkej výstave ukázať aj verejnosti.

FOTOGALÉRIA:

Do časovej schránky pribudne tiež odkaz od nás, súčasníkov, pre našich potomkov, ktorí ho budú hľadať možno o 100 či 200 rokov. Aký, o tom budú môcť rozhodnúť aj Bratislavčania.

(ac)

Páčil sa vám článok?