VIDEO: Nad Bratislavským hradom ožila zabudnutá studňa. Odkryl ju arcibiskup Bezák, no niekto iný mal prísť...

30.9.2021
0

Zdroj: ac

Páčil sa vám článok?

Viete, kde v hlavnom meste nájdete Somársky vrch? Okrem domácich by sem trafili asi len starší obyvatelia, ostatných skôr zorientuje dnešný názov Pri hradnej studni. Ide o nenápadnú ulicu s parčíkom na kopci nad Bratislavským hradom, miesto, kde kedysi naozaj bola hradná studňa. Dlhé roky zabudnutá, až kým ju na svojom pozemku neoživil producent Štefan Wimmer.

Je známe, že pitnú vodu kedysi nosili na Bratislavský hrad somáre v kožených mechoch z prameňov, ktoré boli pri dnešnej Mudroňovej ulici – tá priamo susedí s ulicou Pri hradnej studni. Odtiaľ pochádza aj názov Somársky vrch, predtým Eselberg. K zlepšeniu zásobovania vodou došlo za vlády Márie Terézie, keď slávny bratislavský vynálezca Johann von Kempelen navrhol vodovod – pitná voda sa potom pumpovala do hradného areálu priamo z Dunaja.

„Keď som zistil, že na mojom pozemku bola kedysi nejaká studňa, tak som sa snažil pozrieť na to z historického pohľadu a oživiť ju. Nie preto, že by som už nemal čo robiť, ale povedal som si, že túto studňu budem s radosťou otvárať,“ uviedol spokojný Štefan Wimmer. „Niekto históriu búra, niekto sa ju snaží oživiť,“ poznamenal známy producent.

Zdroj: ac

​Namiesto Milana Lasicu prišiel arcibiskup Róbert Bezák.

Obnovenie zabudnutej studne na svojom pozemku, konkrétne na adrese Pri hradnej studni 5, pokladá za významnú udalosť. A nielen on. Štefan Wimmer ju plánoval slávnostne otvoriť spolu so svojím dobrým priateľom, nedávno zosnulým Milanom Lasicom: „Vždy, keď mi sľúbil, že príde, tak naozaj prišiel. Dnes je určite niekde medzi nami...“ Výnimočná chvíľa tak bola zároveň spomienkou na nezabudnuteľného majstra inteligentného humoru.

Zdroj: ac

​Udalosť bola aj spomienkou na nedávno zosnulého Milana Lasicu (zľava Štefan Wimmer a Oliver Andrásy).

Milana Lasicu nahradil na podujatí arcibiskup Róbert Bezák, ktorý hneď v úvode všetkým s úsmevom oznámil, že prišiel len ako záskok. „Úprimne poviem, že pán Wimmer si ma získal pre túto chvíľu práve preto, že tu mal byť pán Milan Lasica. Ak som bol pozvaný s tým, že ho môžem nahradiť, lebo on sem už nemôže prísť, tak som túto ponuku prijal a rád. Je spojená s vodou, so studňou, s príbehom, ktorý je krásny, lebo nie je vymyslený, je pravdivý,“ pripomenul arcibiskup Bezák. 

Zdroj: ac

Mince v studni začali pribúdať už pár dní pred jej odhalením, hádzali ich dnu aj susedia.

Vedľa studne, ktorú odhalili v stredu podvečer, upúta aj soška mulice, ktorej autorom je akademický sochár Juraj Čutek. Udalosť si nedali ujsť viaceré známe osobnosti najmä z umeleckej brandže, no nechýbal ani neurológ Pavel Traubner, bývalý hokejista Jozef Golonka či exminister zahraničných vecí a diplomat Ján Kubiš.

(ac)

Páčil sa vám článok?