VIDEO a FOTO Výnimočná udalosť: Socha sv. Michala zložili z Michalskej veže, putovala ulicami

20.9.2021
0

Zdroj: Marek Velček

Páčil sa vám článok?

Takéto niečo môžete vidieť iba raz za 200 rokov. Z Michalskej veže dnes v rámci prác na jej rekonštrukcii zložili sochu sv. Michala. Obzrieť si ju zblízka budete môcť od stredy v Starej radnici.

Od júla prebiehajúca komplexná rekonštrukcia bratislavskej Michalskej veže, ktorá celkovo potrvá približne 18 mesiacov, zažila dnes jeden zo svojich najdôležitejších momentov. Z tzv. helmice – barokovej strechy veže vo výške 51 metrov dnes doobeda sňali medenú plastiku Archanjela Michala porážajúceho draka (symbol diabla) v značne poškodenom stave.

Sochu za veľkého záujmu verejnosti zložili zo strechy tesne predpoludním na tri etapy. Najskôr putovalo k zemi telo sv. Michala, následne nohy a napokon drak. Následne toto dielo slávnostne preniesli za doprovodu sprievodu na nosidlách ulicami Starého Mesta až na nádvorie Starej radnice.

V sprievode nechýbala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová, riaditeľka Múzea mesta Bratislavy Zuzana Palicová, zbrojnoši, policajti i hasiči. 

V najbližších týždňoch a mesiacoch prejde socha reštaurátorskými rukami akademického sochára Stanislava Koželu. Jedným z prvých krokov bude vybratie a otvorenie časovej schránky z tela anjela, ktorá bola do vnútra vložená v roku 1845. Otvorenie časovej schránky je predmetom veľkého záujmu a pozornosti – aj preto bude možné schránku aj jej historický obsah po ošetrení a zakonzervovaní vidieť v rámci krátkej inštalácie v Múzeu mesta Bratislavy.

FOTOGALÉRIA:

Plastika Michala Archanjela bude sprístupnená verejnosti na dočasnej výstave v Starej radnici v dňoch 22. - 26. septembra 2021, ktorá predstavuje prvú z plánovaných prezentácií k obnove Michalskej veže.

Socha je v súčasnosti značne poškodená. "Sú vidno dva typy poškodení. Okrem samotnej korózie a úbytku hmoty poveternosťou badať na plastike, že bola nejakým spôsobom atakovaná streľbou," uviedol reštaurátor Stanislav Kužela.

Najviditeľnejším poškodením je chýbajúca pravá ruka archanjela Michala od predlaktia spolu s jeho ohnivým mečom, chýba tiež jeho ľavé krídlo. Kde sa nachádzajú, nie je známe. Plastika draka je o niečo kompaktnejšia, chýba však ľavé ucho a jazyk. Poškodená je tiež samotná hmota sochy. Nie je vylúčená ani výmena vnútornej konštrukcie. "Je z kovaného železa a v značnom štádiu deštrukcie," poznamenal Kužela.

Ako sme už spomínali, súčasťou reštaurovania sochy bude aj hľadanie časovej schránky, ktorá by sa mala nachádzať v hlave archanjela. "Najzaujímavejšie, čo by tam malo byť, sú relikvie deviatich svätých, ktoré tam boli vložené v 18. storočí, samotné relikvie sú staršie," priblížil autor archívneho výskumu Patrik Baxa.  

V mestskom archíve sa zachovali písomné dokumenty z roku 1845, keď bola socha naposledy obnovená. Popisujú, čo všetko by sa v časovej schránke malo nachádzať. "Mestský archivár Jakub Gürth spravil zápisnicu, kde veľmi podrobne napísal všetko, čo tam objavili a všetko, čo tam vložili. Vieme, čo by tam malo byť, samozrejme, ak sa to zachovalo," podotkol Baxa.

Zaujímavosťou však podľa neho nie je len možná časová schránka, ale aj fakt, že koncept sochy na vrchole veže nie je v našich končinách obvyklý. Typický je skôr pre iné oblasti. Výnimočným aspektom je podľa neho aj to, že medená plastika zobrazujúca známy biblický motív víťazného boja archanjela proti drakovi (symbol diabla) pochádza z dielne významného prešporského medikováčskeho majstra Petra Ellera, ktorý ju dokončil v roku 1758, keď bola nainštalovaná na tzv. helmicu, dodnes zachovanú barokovú strechu Michalskej veže.

Reštaurovanie sochy, ktorá storočia bdie nad Bratislavou, víta aj Staré Mesto. "Je patrónom, pre dnešnú dobu symbolických oblastí, ako je polícia, zdravotníctvo či rôzne remeslá, ktoré nám v Starom Meste chýbajú. Je tiež patrónom dobrého života," povedala starostka Zuzana Aufrichtová.

Obnovená socha by sa mala na svoje miesto vrátiť dokončením komplexnej rekonštrukcie Michalskej veže koncom budúceho roka. Ide o jej v poradí tretiu oprav


História sochy

Medená plastika, zobrazujúca známy biblický motív víťazného boja archanjela proti drakovi (symbol diabla), pochádza z dielne významného prešporského medikováčskeho majstra Petra Ellera, ktorý ju dokončil v roku 1758. Plastika bola 20. júna 1758 slávnostne nainštalovaná na tzv. helmicu – dodnes zachovalú barokovú strechu Michalskej veže.
K prvému sňatiu a oprave plastiky došlo v roku 1812 a za jej obnovu zodpovedal vnuk Petra Ellera – prešporský medikováčsky majster Peter Gschnattl. Druhá oprava sochy, realizovaná počas veľkej rekonštrukcie Michalskej veže v roku 1845, bola zverená bratislavskému medikováčskemu majstrovi Karolovi Mayerovi. Plastika sa na vrchol veže vrátila 14. septembra 1845 a odvtedy neprešla žiadnou väčšou obnovou.

Vystavenie sochy v Starej radnici

Po zložení z vrcholku Michalskej veže bola plastika prenesená do Starej radnice, kde bude od stredy 22. 9. do nedele 26. 9. sprístupnená verejnosti formou krátkej výstavy s názvom Archanjel Michal. K obnove Michalskej veže. Sochu si bude možné pozrieť osobitne alebo ako súčasť prehliadky celej expozície v Starej radnici.

V rámci programu k výstave pripravilo Múzeum mesta Bratislavy aj dve odborné prednášky k dejinám plastiky pripravené Ing. arch. Patrikom Baxom a akad. soch. Stanislavom Koželom, v termínoch 23. 9. 2021 o 17:00 hod a 25. 9. 2021 o 17:00.

Pri príležitosti výstavy bude mať Stará radnica predĺžené otváracie hodiny.

Po ukončení výstavy poputuje plastika do reštaurátorského ateliéru Stanislava Koželu.

(ms, nc, tasr) 

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie