PREMENY BRATISLAVY Kuriózna autonehoda cisterny prilákala množstvo zvedavcov

7.2.2025

Zdroj: Archív TASR

havária cisterny 1960
Páčil sa vám článok?

Možno si starší Bratislavčania spomenú na nezvyčajnú autonehodu, ktorá sa stala pred 60 rokmi. Cisternové auto aj s prívesom, ktoré skončilo na terase kaviarne na Dulovom námestí, prilákalo vtedy množstvo zvedavcov z okolia. Asi netreba dvakrát hádať, čo haváriu spôsobilo. Možno vás však prekvapí, že vyhláška zakazujúca alkohol za volantom platila v tom čase len necelých päť rokov. V článku nižšie nájdete aj zaujímavé porovnanie miesta nehody vtedy a dnes.

Kuriózna autonehoda sa stala koncom augusta 1965 v nočných hodinách a pri havarovanom cisternovom vozidle, označenom nápisom Nebezpečie ohňa, sa už od skorého rána zastavovali desiatky zvedavcov vrátane detí. Incident z augustovej noci podrobne opisuje text pod dobovou fotografiou z archívu agentúry TASR.

Čítame: „Nezvyčajnú autonehodu zapríčinil v Bratislave 25. augusta v nočných hodinách vodič cisternového vozidla i s vlečným vozom Stanislav S. Bez povolenia svojho zamestnávateľa n. p. Benzina jazdil po pracovnom čase po Bratislave, nezabudol ani na návštevu pohostinstva – v krvi mu zistili 2,4 promile alkoholu – a v ostrej zákrute z Kvačalovej ulice na Dulovo námestie nezvládol vozidlo a vyletel hore schodmi na terasu pod kaviarňou Dukla. Poškodil mramorové schodište, motocykel stojaci na ceste, ako i cisternové auto – všetko dokopy za vyše 50-tisíc korún.“ Pre zaujímavosť, priemerný mesačný plat bol vtedy podľa údajov Sociálnej poisťovne necelých 1 500 korún.

Zdroj: Archív TASR
havária cisterny 1960

ROK 1965: Opitý vodič Stanislav „zaparkoval“ cisternu rovno pred vstupom do hotela.

Zdroj: Ľubomír Deák/OZ Bratislava a jej Premeny
hotel Dulovo námestie

​​DNES: Na aktuálnom zábere čiastočne vidieť premenu hotela aj bytovky v pozadí.

Aký trest vodičovi v danom čase hrozil a aký napokon dostal, to sme sa už nedozvedeli. Bratislavčan Braňo v súvislosti s touto príhodou pripomenul: „Ak bol vodič opitý, tak sa to do konca roku 1960 považovalo za poľahčujúcu okolnosť – veď za to nemohol, veď bol opitý...“ Ďalší náš čitateľ Dušan zas uviedol: „Poľahčujúca okolnosť to bola za prvej ČSR, a to len v prípade, ak nedošlo k ujme na zdraví, a týkalo sa to len dĺžky trestu, nie náhrady hmotnej škody.“

Fakt je, že do 1. januára 1961, kedy vo vtedajšom Československu začala platiť nová vyhláška zakazujúca alkohol za volantom, býval nejaký ten polliter piva bežnou výbavou mnohých vodičov. Stanislava z nášho príbehu sa však poľahčujúca okolnosť nemohla týkať už len preto, že spomenutá vyhláška bola v čase nehody v platnosti viac ako štyri roky. Jasne stanovila, že vodiči nesmú pred jazdou ani počas jazdy požívať alkoholické nápoje, teda liehoviny, víno, pivo a iné nápoje obsahujúce viac ako 0,75 objemových percent alkoholu... A osvietené médiá zároveň vysvetľovali nespokojným šoférom, že nová vyhláška nie je určená na šikanovanie ľudí, ale v záujme väčšej bezpečnosti dopravy.

(ac)

Páčil sa vám článok?