FOTO a VIDEO: V Spaľovni OLO dnes predstavili novú linku na triedenie odpadu

22.5.2018
0
Nová separačná linka na odpad

Zdroj: Matúš Husár

Páčil sa vám článok?

V Bratislave dnes v areáli Spaľovne OLO predstavili novú automatizovanú separačnú linku,. Miera vytriedenia odpadu zo žltých a modrých kontajnerov by sa tak mala zvýšiť viac ako dvojnásobne.

Linka, ktorú postavila a prevádzkuje spoločnosť Vassal EKo,  patrí podľa jej predstaviteľov k najmodernejším v Európe a dokáže v priebehu hodiny dotriediť až tri tony predseparovaného odpadu a následne druhotné suroviny zlisuje do balíkov určených na recykláciu. Softvér linky zároveň priebežne zbiera a vyhodnocuje digitálne dáta o kvantite a kvalite vytriedeného odpadu. Tie môžu byť v budúcnosti využité napríklad aj pri určovaní poplatkov za odvoz a likvidáciu odpadu.

Predseparovaný odpad z  nádob na plasty a papier bol doteraz v hlavnom meste dotrieďovaný len ručne. Kým v zahraničí sú štandardom špeciálne automatizované triediace linky, v Bratislave takéto riešenie chýbalo, čo sa negatívne odrážalo najmä na efektivite vytriedenia druhotných surovín. Situácia by sa mala výrazne zlepšiť práve vďaka novej linke, ktorú v priestoroch dotrieďovacieho závodu bratislavskej mestskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) vo Vlčom hrdle. Linka je prvou svojho druhu na Slovensku.

Video: Ukážka práce linky:

„Linka triedi odpad na základe spektrofotometrie, čo v praxi znamená, že každý predmet nasvieti silným halogénovým svetlom a na základe správania sa odrazeného lúča senzory vyhodnotia, o aký typ odpadu z hľadiska materiálového zloženia, farby aj veľkosti ide. Nasnímaný predmet vyfúknu vzduchové trysky na konci dopravníkového pásu do príslušného kontajnera, kde sa spolu s ďalšími podobnými kusmi lisuje. Výstupom z linky sú teda balíky vytriedených druhotných surovín, ktoré putujú na ďalšie spracovanie,“ vysvetlil princíp fungovania separačnej linky  generálny riaditeľ spoločnosti Vassal EKO Martin Andrejčák. Linka dokáže vytriediť a lisovať plasty, papier, tetrapakové obaly aj plechovky, v budúcnosti sa počíta aj s inými surovinami. „Linka je takmer bez obmedzenia prispôsobiteľná a programovateľná na rôzne typy druhotných surovín,“ dodal Andrejčák. Na dodávkach zariadení a technológií novej linky sa podieľali spoločnosti Tomra Sorting, Bollegraaf a Lubo.

FOTOGALÉRIA:

​Údaje o zberoch odpadu sa v súčasnosti sumarizujú do výstupov v papierovej podobe väčšinou na ročnej báze. Nová linka podľa jej prevádzkovateľov dokáže zbierať a vyhodnocovať digitálne dáta o kvantite aj kvalite vytriedených druhotných surovín, a okrem povinných štatistík tak môže byť pre samosprávu zdrojom informácií. „Z údajov sa dá zistiť napríklad aj to, ako separujú odpad jednotlivé mestské časti, čo je veľmi motivujúci faktor,“ hovorí Andrejčák. 

Svetelná šou pri predstavení linky:

V porovnaní s bežnými linkami by mala automatizovaná linka dotriediť odpad z kontajnerov na plasty a papier oveľa presnejšie. Výsledné štatistiky však negatívne ovplyvňuje nesprávne triedenie odpadu v domácnostiach. Podľa Andrejčáka sa napríklad v kontajneroch na plasty nachádza až 40 percent odpadu, ktorý do nich vôbec nepatrí. „Takýto typ odpadu linka tiež identifikuje a následne putuje do spaľovne. Problémom však je, že často sa ním znehodnotia aj plasty ktoré by mohli byť ďalej spracovateľné. V súčasnosti sa vytriedi asi 20 percent odpadu, automatizované dotriedenie by tento objem malo zdvojnásobiť. Ak by sa však disciplína domacností pri separovaní odpadu zlepšila, miera dotriedenia pomocou linky by teoreticky mohla dosiahnuť až ideálnu hodnotu 99,9  percenta,“ dodal Andrejčák.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?