Zdražovanie bratislavských škôlok: Vieme, koľko budú po novom stáť

30.1.2023
0
Materská škola Partizánska v Modre

Zdroj: materskaskolamodra.sk

Páčil sa vám článok?

Dopady vládnych opatrení a pretrvávajúcej inflácie pocítia aj rodičia detí v hlavnom meste. Jednotlivé mestské časti sú najmä kvôli zvýšeniu daňového bonusu nútené zvyšovať mesačné poplatky za materské školy a školské družiny. Informovala nás o tom hovorkyňa Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta Bratislava Patrícia Somorovská.

Bratislavčania po novom zaplatia za škôlku mesačne od 50 do 90 eur.

„Zvýšenie daňového bonusu na dieťa na 140 eur získajú všetky rodiny, v ktorých rodičia zarábajú aspoň 850 eur hrubej mzdy. O tieto peniaze sa však znížia rozpočtové príjmy mestských častí, z ktorých financujú práve škôlky či detské jasle. Samosprávy preto nemajú na výber, ak nechcú činnosť materských škôl obmedziť či zatvárať ich, musia zvýšiť poplatky, ktoré vyberajú. Napriek tomu však aj po zvýšení poplatkov stále budú mať rodiny viac peňazí ako predtým, zvýšenie poplatkov v škôlkach, v družinách a za obedy totiž nie je také vysoké, ako zvýšenie daňového bonusu a detských prídavkov," dodala Somorovská.

Niektoré mestské časti už o zvýšení poplatkov rozhodli, iné toto rozhodnutie čaká počas mesiacov január a február. V roku 2022 sa základné sadzby poplatkov v materských školách zriadených mestskými časťami pohybovali od 23 do 90 eur mesačne. Napríklad mestská časť Jarovce už schválila zvýšenie poplatku na 70 eur, v Čunove je poplatok 75 eur, v Podunajských Biskupiciach sa pripravuje zvýšenie na zhruba 60 eur mesačne. Aj napriek radikálnym úsporám vo svojich rozpočtoch, v roku 2023 už v žiadnej z mestských častí nie je možné zabezpečiť prevádzku materských škôl s rovnakými poplatkami rodičov ako v minulom roku.

Dôvodom pre zvyšovanie poplatkov sú aj prudko rastúce náklady. Napríklad povinné zvyšovanie miezd, ktoré štát obciam nekompenzuje, ale sú povinné k nemu pristúpiť a za posledné roky vzrástli o viac ako 50 %, či rast cien energií a surovín na prípravu obedov.

K vyšším poplatkom než je priemer zrejme pristúpia najmä centrálne a väčšie mestské časti, v ktorých je väčší tlak na neustále rozširovanie kapacít materských škôl. Petržalka, Ružinov či Staré Mesto tak budú zrejme mať vyššie poplatky než napríklad Vajnory.

„Náklady na jedno dieťa v materskej škole sú v Bratislave približne 4000 eur ročne. Každý rodič, ktorý má dieťa v škôlke, tak vlastne od mestskej časti dostáva každý rok dotáciu v tisícoch eur. Najradšej by sme boli, aby bola škôlka pre každé dieťa a zadarmo, po tom, čo sa udialo za posledný rok, by sme si však nemohli nielen dovoliť otvárať nové škôlky, ani by sme nemali z čoho zaplatiť tie existujúcie,” upozornil starosta mestskej časti Ružinov Martin Chren.

„Petržalka len v minulom roku otvorila 12 nových tried materských škôl. Na každej novej škôlke mestská časť prerába stovky tisíc eur ročne, takže paradoxne, čím viac rodičom pomáhame, tým horšie pre mestskú časť,” dodáva starosta Petržalky Ján Hrčka.

Napriek zvýšeniu poplatkov by však vďaka zvýšeniu daňového bonusu a zvýšeniu detských prídavkov mala mať stále každá bratislavská rodina so školkármi niekoľko desiatok eur navyše každý mesiac v porovnaní s minulým rokom. Mestské časti navyše pripravujú kompenzačné opatrenia a zľavy pre rodičov, ktorých sa daňový bonus netýka, pretože nemajú zdaniteľný príjem.

Aj po zvýšení poplatkov budú poplatky v štátnych škôlkach v Bratislave stále 5- až 10-násobne nižšie, než sú v škôlkach súkromných.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?