Viete, kto bol Ľudovít Haan, po ktorom je pomenovaná ulica v Petržalke?

Zdroj: Matúš Husár
Haanova ulicaHaanova ulica nesie pomenovanie po Ľudovítovi Haanovi, spisovateľovi, historikovi, etnografovi aj evanjelickom kaplánovi a farárovi.
Súčasná Haanova ulica vznikla v roku 1978 pod názvom Hočiminova, podľa vietnamského komunistického vodcu Ho Či Mina. Na Hannovu ju premenovali po páde komunistického režimu 1. apríla 1991.
Ľudovít Jaroslav Haan (13. 8. 1818 Sámsonháza, Maďarsko - 12. 8. 1891 Békešská Čaba, Maďarsko) patril k najvýznamnejším predstaviteľom dolnozemských Slovákov v 19. storočí. Jeho predkovia prišli do Uhorska z Nemecka v 17. storočí.
Vyrastal v Békešskej Čabe, neskôr študoval v Prešove na evanjelickom kolégiu, kde sa zapájal do činnosti slovenského študentského spolku. Prekladal z maďarčiny, stal sa básnikom a začal sa venovať teológii a filozofii. Teológiu vyštudoval na univerzitách v Jene a Berlíne. Po ukončení štúdia ho v roku 1843 v Banskej Štiavnici vysvätili za evanjelického kňaza. Vrátil sa do Békešskej Čaby, kde pracoval ako učiteľ a kaplán, aby ho potom zvolili za kňaza v Nadlaku, kde pôsobil do roku 1855. V tomto, dnes už rumunskom meste, sa začal aktívne zaoberať regionálnou históriou a etnografiou.
Cirkevný notár a spisovateľ
Dva mesiace po narodení dcéry Karolíny zomrela Haanovi manželka Katarína. Vdovec si po manželkinej smrti zobral za ženu jej sestru. V roku 1855 sa vrátil do Békešskej Čaby, kde ho zvolili za hlavného notára cirkvi.
Ľudovít Haan vydal 20 publikácií, v ktorých sa venoval najmä vysťahovalectvu Slovákov na Dolnej zemi. Písal tiež náboženské piesne a literárne historické štúdie o Matejovi Belovi, Jánovi Kollárovi, Albertovi Dürerovi. Tento nadšenec histórie založil Archeologický a kultúrno-historický spolok Békešskej župy. Bol členom Matice slovenskej od jej založenia a v roku 1877 sa stal členom korešpondentom Uhorskej akadémie vied. Osobne sa stretol s cisárom Františkom Jozefom a v roku 1881 získal vyznamenanie rytierskeho kríža Rádu Františka Jozefa.
(pn)