
Eko návštevníkov petržalského cintorína pribúda. Viete, ako ich spoznáte?

Zdroj: (in)
„Veľmi sa tešíme, že konečne zrekonštruovali toalety. Už to bolo nevyhnutné,“ hovorí mi manželská dvojica, ktorí oslovím na petržalskom cintoríne. „Len k tým košom je to ďaleko. Niektorí návštevníci to preto riešia tak, že svoj odpad len ´preklopia´ vedľa...“
Aj brána cintorína prechádzala počas našej návštevy v polovici októbra opravou. Spred vchodu konečne zmizli polozapustené kontajnery, ktoré boli veľmi nešťastne umiestnené. Kvôli blízkym stĺpom vysokého napätia ich auto s rampou nemohlo vysýpať. Pohrebníctvo Marianum, ktoré má cintorín v správe, presunulo aj kontajnery spred domu smútku, pretože bolo nedôstojné lúčiť sa s blízkymi rovno pri odpadkoch. V čase našej návštevy bol na parkovisku ešte otvorený zelený kontajner. Po Dušičkách by ste ho tam však už nájsť nemali.
Menšie kontajnery nebudú. Dôvod?
Pri dome smútku práve robotníci finišovali s obnovou toaliet. „Boli realizované nové obklady a dlažby, osadená nová sanita, vymaľovanie, osadenie nových dvier a okien. V rámci opravy toaliet pre návštevníkov sa realizovalo aj oprava a výmena vodovodnej prípojky, vďaka čomu bude možné využívať toalety celoročne,“ informovala nás Katarína Šemberová vedúca oddelenia komunikácie a obchodu Marianum-u. Okrem týchto opráv bola realizovaná aj drobná oprava priestoru pre obslužný personál cintorína. Kompletná rekonštrukcia domu smútku sa plánuje až v roku 2024.

Čerstvo vynovené toalety.
Na bočnej strane domu smútku sú kontajnery na separovanie siedmich komodít odpadu. Všetky pekne pospolu. Viacerí ľudia, ktorých som oslovila, by ich privítali bližšie. Filozofia Marianum-u má však svoju logiku. „Snažíme sa priviesť ľudí k triedeniu odpadu. Cintorín Petržalka patrí k menším cintorínom a dostupnosť k stojisku na separovaný odpad je v prijateľnej vzdialenosti z každej strany,“ vysvetľuje Katarína Šemberová. „Zároveň sú na cintoríne k dispozícii tri kompostéry, kam môžu návštevníci vyhadzovať biologicky rozložiteľný odpad – kvety, lístie, burinu a podobne, bez umelých prvkov. Práve bio odpad tvorí až 58 percent z celkového odpadu vznikajúceho na cintorínoch a tieto kompostéry sú prístupnejšie aj pre vzdialenejšie časti cintorína. Toto sú hlavné dôvody prečo zatiaľ nezvažujeme s umiestnením menších kontajnerov.“

Kontajnery.
Stávalo sa, že keď sa zelený kontajner pred vchodom naplnil, začala sa okolo neho tvoriť skládka. Marianum preto ľudí vyzývalo, aby tých 63 metrov k domu smútku spravili. A dali si námahu aj so separovaním. „Ľudia potrebujú nejaký čas, aby si zvykli na triedenie odpadu aj na cintoríne v Petržalke. Niektorí, žiaľ, vyhadzujú odpad bez toho, aby riešili čo kam patrí. Skúsenosť z cintorína Vrakuňa nám však ukazuje, že návštevníci cintorínov si vedia osvojiť separovanie odpadu. Na tomto cintoríne nám už triedenie odpadu funguje veľmi dobre,“ hovorí Katarína Šemberová a je vďačná za každého návštevníka, ktorý odpad vyhadzuje do správneho kontajnera. Tvrdí, že pribúda aj tých, ktorí využívajú pri výzdobách hrobov skôr prírodné materiály, v prípade sviečok uprednostňujú sklenené kahance a sviečky zo včelieho vosku, či rastlinných materiálov a snažia sa vyhýbať plastovým dekoráciám.

Zadný vchod je stále v hre
Na cintoríne Petržalka je ešte dostatok miest na pochovávanie. Napriek tomu Marianum aktuálne analyzuje možnosti rozšírenia pohrebísk, ktoré má v správe, vrátane cintorína Petržalka. Pán, ktorého oslovím pri jednom z hrobov mi hovorí, žeby prospelo aj okoliu cintorína, keby sa rozšíril smerom k Bratskej. Zmizol by neporiadok a zrejme aj ľudia bez domova, ktorý aktuálne túto lokalitu vyhľadávajú. A pribudnúť by konečne mohol aj zadný vchod na cintorín. „Možnosť zadného vchodu, kompletnú rekonštrukciu domu smútku, prípadné rozšírenie cintorína Petržalky plánujeme v jednom období,“ dodáva vedúca oddelenia komunikácie a obchodu Marianum-u s tým, že keď bude táto problematika aktuálna, budú ju prerokovávať s MČ Petržalka.
(in)