Potešilo by to mnohých. Pre mladých zápasníkov možno postavia na školskom dvore novú halu

14.3.2021
0

Zdroj: BARS Bratislava

Páčil sa vám článok?

Keď zápasnícky klub BARS Bratislava v roku 2018 hľadal v Petržalke priestory, jeho tréneri netušili, aký veľký bude záujem detí. Dnes chcú v areáli ZŠ Holíčska 50 vybudovať špecializovanú zápasnícku halu.

„V roku 2019 sme začínali so šiestimi deťmi, v marci 2020, keď sme museli prerušiť tréningy kvôli pandémii, ich už bolo 60,“ hovorí predseda klubu Rodion Kertanti, bývalý slovenský reprezentant a vicemajster Európy v zápasení vo voľnom štýle.

Základňu našli na ŽS Gessayovej, za čo sú bývalej riaditeľke Viere Šulekovej dodnes vďační. Rovnako ako deti, od troch do štrnásť rokov a ich rodičia. Keď sa dlhoročného trénera Milana Macha, ktorý trénoval ešte na niekdajšej ZŠ Bierutovej 17, pýtame, akí chlapci sa hodia na zápasenie, skonštatuje, že viac ako telesná konštrukcia je dôležité srdce zápasníka. Aj preto klub Bars deti neselektuje. Prijmú každého, štíhleho aj pevnejšie, plachého aj odvážnejšieho, dokonca aj dievčatá. „Silnejší tréningom schudne, chudý spevnie,“ hovorí a dodáva, že mnohí jeho zverenci uspeli aj v iných športoch, pretože mali dobrý základ. „Zápasenie všestranne rozvíja telo. Musíte byť rýchly ako šprintér, výbušný ako gymnasta, so silou vzpierača a s vytrvalosťou maratónca. Rozvíja tiež priestorovú orientáciu a silnú psychiku, pretože deti sa učia, že aj prehry sú poučné. Nevzdávajú sa, získavajú sebavedomie a rešpekt jeden k druhému.“

VIZUALIZÁCIE BUDÚCEJ HALY:

​Zápasenie nie je materiálovo náročný šport, potrebujete len zápasnícke topánky. Deťom zo sociálne slabších rodín však v klube neraz odpustia aj 20-eurové členské. Nechcú, aby bolo prekážkou. Čo deti na tréningy ťahá, je sila komunity, ktorú tu vytvárajú. Klubové farby symbolizujú čistotu a rovnováhu (biela), bojovnosť (červená) a blahobyt (žltá). Majú svoju hymnu, každý člen dostane hneď na úvodnom tréningu klubové tričko a všetci vedia, že Bars je snežný leopard so schopnosťami, ktoré robia aj dobrého zápasníka. A neodradia ich ani tzv. karfioly – uši, ktoré sa pre chmaty v zápasení deformujú. Je to tiež akýsi znak príslušnosti ku komunite. Poznajú sa tak zápasníci na celom svete.

Zdroj: Marián Dekan

Hala by mohla vyrásť vedľa bežeckej dráhy na tomto školskom dvore.

Hoci v marci 2020 museli klub pre pandémiu tréningy prerušiť, rodičia sa pravidelne informujú, kedy sa opäť začne. Je pozitívne zistiť, že v Petržalke majú úspech aj iné športy ako futbal a hokej. „Nikto z našich členov to nevzdal, dokonca nám volajú noví záujemcovia,“ teší sa predseda klubu Rodion Kertanti, ktorí verí, že raz vychovajú budúcich reprezentantov. „Niektorí tréneri hovoria, že talenty sa už nerodia. My im chceme dokázať opak.“ Aj preto vznikla myšlienka postaviť v Petržalke špecializovanú zápasnícku halu.

Čakajú na vyjadrenie školy

„Hľadali sme priestor, kde by sme mohli trénovať, miesto, kde by naša žinenka mohla byť napevno. Našli sme Gessayovu, ale nerátali sme, že sa nám prihlási toľko detí. Keď ich pribúdalo, bolo jasné, že potrebujeme niečo „svoje“,“ rekapituluje Rodion Kertanti. Oslovili petržalského poslanca Petra Hochschornera, že by boli ochotní sami postaviť halu. Otázka však bola, kde? „Klub hľadal pozemok. Ja som však šiel za starostom a predostrel mu problém. Považujem totiž za prínos, ak majú deti čo najväčšie možnosti, kde sa venovať športu. A starosta navrhol zanedbané a nevyužívané školské dvory,“ hovorí poslanec a zdôrazňuje, že hala bude slúžiť aj ďalším generáciám.

Zdroj: BARS Bratislava

​Rodion Kertanti (vľavo) a tréner Milan Macho.

„Z mestskej časti sme teda dostali avízo, že je to možné a ideálny sa nám zdal školský dvor na Holíčskej. Je takmer uprostred Petržalky, s dobrým dopravným spojením. Aktuálne čakáme na vyjadrenie školy,“ pokračuje predseda. Napriek tomu, že k vydaniu stavebného povolenia je ešte dlhá cesta, zámer vyzerá nádejne. „Konečne hala, ktorá by bola špecializovaná na úpolové športy,“ hovorí Peter Hochschorner a Rodion Kertanti dopĺňa, že v nej plánujú dať priestor aj džudistom či boxerom.

Zdroj: Marián Dekan

​Školský dvor na Holíčskej.

Predbežná dohoda je založená aj na vzájomnej spolupráci školy a klubu. Keď sa pýtame na financovanie haly, konkrétnu sumu sa nedozvieme, predseda klubu však tvrdí, že sú silnou komunitou, v ktorej sú členovia ochotní prispieť na halu aj vlastnými prostriedkami. „Keď dostaneme stavebné povolenie, do polroka sme schopní halu postaviť.“

„Naším snom je opäť prebudiť na Slovensku šport, v ktorom sme slávili veľké úspechy,“ hovorí s odhodlaním Rodion Kertanti a spomína na zlaté časy najslávnejšieho zápasníckeho klubu na Slovensku TJ Dunajplavba Bratislava. Budovať ho pomáhal aj aktuálny tréner Bars Milan Macho. Má 75 rokov a trénovať k nemu chodia už deti jeho niekdajších zverencov. Napriek tomu nie je najstarším členom komunity Bars. Tým je 88-ročný František Gröber. Aj on patrí do generácie, ktorá „vytvorila“ legendárnu Dunajplavbu. „Ťažko sa mu pozeralo na jej úpadok. Keď som ho presviedčal, že postavíme novú halu, ožil. Bolo by pekné, keby sme oslávili jeho 90-tku v novej telocvični,“ dodáva Rodion Kertanti.

(in)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie