Odvolania v kauze Pečniansky les už expedovali na Krajský súd v Bratislave

18.5.2020
Poslanci podporili pečniansky les - pecniansky_les
Páčil sa vám článok?

Na Krajský súd v Bratislave boli z Okresného súdu Bratislava II vyexpedované odvolania procesných strán v kauze Pečniansky les, kde nižší súd vyniesol v júni 2019 v poradí už druhý neprávoplatný verdikt.

"Keďže v predmetnej veci bolo podané odvolanie (zo strany žalobcov, intervenientov a okresnej prokuratúry) boli vykonávané procesné úkony pred preložením veci v zmysle ustanovení Civilného sporového poriadku. Spis bol 14. mája expedovaný zo spisovej kancelárie OS Bratislava II a bude doručený do podateľne odvolacieho KS v Bratislave na rozhodnutie o odvolaní," povedal hovorca KS Pavol Adamčiak.

Štátny podnik Lesy SR sa odvolal voči júnovému rozhodnutiu OS Bratislava II, kde opäť v tomto spore neuspel. Odvolanie podala aj bratislavská mestská časť Petržalka, ktorá je účastníkom konania. Lesy SR figurujú v procese ako žalobca.

Žalovaným je občianske združenie (OZ) Človek a strom a predmetom dlhoročného civilného sporu bola zámenná zmluva medzi oboma stranami z roku 2009. OZ Človek a strom vzniklo v máji 2008. Následne  požiadalo Lesy SR o zámenu 24 hektárov pozemkov pod Pečnianskym lesom približne za rovnako veľké pozemky v Šiatorskej Bukovinke (okres Lučenec).

Pozemky pod Pečnianskym lesom sa nachádzajú na petržalskom brehu Dunaja, rovno oproti parlamentu a Bratislavskému hradu. Združenie pôvodne vyhlasovalo, že cieľom je vytvoriť relaxačnú zónu pre Bratislavčanov.

Požadovanú výmenu odobrilo ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením Ladislava Chovana. Súhlas na zámenu nielen týchto lesných pozemkov následne zrušil ďalší šéf rezortu Zsolt Simon. Výmena sa nepozdávala ani lučeneckému katastru. Ten bol presvedčený, že s výmennou zmluvou nebolo všetko v poriadku, a odmietol zapísať nových vlastníkov. Prípad sa nakoniec dostal až na Najvyšší súd, ktorý odobril predchádzajúce rozhodnutie KS v Banskej Bystrici o zrušení rozhodnutia katastra.

OS Bratislava II už v novembri 2015 potvrdil platnosť zmluvy o výmene pozemkov pod Pečnianskym lesom za pozemky v Šiatorskej Bukovinke. V prípade padli odvolania a KS v Bratislave prípad vrátil naspäť na OS v Bratislave II na ďalšie konanie.

(TASR)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.