Slovenská inšpekcia životného prostredia má preveriť orez drevín v Petržalke - poslanec podal podnet

20.4.2020

Zdroj: koláž abn

Páčil sa vám článok?

Postup pri orezávaní drevín, stromov a kríkov v bratislavskej Petržalke by mala preveriť Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP). Pre podozrenie z ničenia drevín a zelene, ako aj hniezd vrabcotvarého vtáctva sa na ňu v pondelok obrátil petržalský miestny poslanec Juraj Kríž. Má podozrenie, že dochádza k porušovaniu zákona o ochrane prírody a krajiny.

"Ide o dôležité súčasti biotopu Petržalky. V dôsledku neodborného, neprimeraného a necitlivého zásahu zo strany pracovníkov referátu verejného priestranstva pri miestnom úrade, ktorým chýba prax i potrebná kvalifikácia, sa tak narúša náš jedinečný ekosystém," uvádza sa v podnete. Podľa poslanca sa tak malo stať po tom, ako starosta Ján Hrčka po konflikte "vypudil" desiatky ľudí s potrebnou kvalifikáciou.

Zdroj: FB Juraj Kríž

Na neodborné ošetrovanie stromov mal Kríž dostať upozornenia od viacerých obyvateľov mestskej časti, možno ich podľa neho nájsť aj na sociálnej sieti. Týka sa to napríklad lokalít na Fedinovej, Beňadickej či Bzovíckej ulici.

Zdroj: Archív J.K.

"Na týchto uliciach sa nachádzali vzrastlé stromy a kríky, ktoré drobné vtáctvo využívalo ako svoje príbytky," upozorňuje ďalej poslanec, ktorý apeluje na zamedzenie prípadným škodám na životnom prostredí aj v súvislosti s aktuálnym vegetačným obdobím.

Zdroj: Archív J.K.

Mestská časť však tvrdenia o neodbornom zaobchádzaní s drevinami odmieta. Spomínané dreviny, respektíve kríky boli orezané v rámci starostlivosti o zeleň pilčíkmi, ktorí majú na výkon danej práce potrebné oprávnenia i skúsenosti. "Zeleň a dreviny sú ošetrované na základe podnetov z oddelenia životného prostredia práve preto, aby nedochádzalo k ich znehodnocovaniu a likvidácii," uviedol v reakcii pre TASR Daniel Bernát z petržalského miestneho úradu.

Úpravy v daných lokalitách sa, podobne ako na inom území mestskej časti, zrealizovali podľa neho aj pre obmedzenie nežiaducich javov spôsobených nepriestupnosťou porastov. Dôvodom orezov bol napríklad výskyt potkanov, ktoré využívali rozsiahle menšie dreviny ako útočisko, orezmi sa podarilo vyčistiť zeleň aj od odpadov.
 

"Veríme, že Petržalka naďalej poskytuje vhodné podmienky na hniezdenie drobného vtáctva a že naše zásahy v rámci starostlivosti o zeleň nemajú na ich výskyt a rozmnožovanie žiadny negatívny vplyv," poznamenal Bernát s tým, že orez stromu na Fedinovej ulici nevykonala mestská časť.

(TASR)

Páčil sa vám článok?