Obyvatelia Dlhých dielov žiadajú zastaviť výrub na ostrove Sihoť

22.7.2018
Výrub v Karlovej Vsi

Zdroj: OZ Lúka

Páčil sa vám článok?

Obyvatelia bratislavských Dlhých dielov žiadajú zastaviť výrub na ostrove Sihoť. Obrátili sa preto s listom na primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, v ktorom ho upozorňujú, že už od začiatku júla na tomto mieste hučia píly a stromy pomaly miznú.

Rozhorčení obyvatelia v liste píšu, že len za dva dni zo svojich balkónov zaregistrovali spílenie štyroch veľkých stromov. Rachot ďalších padajúcich stromov podľa nich dokazuje, že ich bolo viac. Obávajú sa, že ostrov Sihoť bude vyzerať ako po veternej smršti.

Štátny podnik Lesy SR ťažbu na ostrove priznal. Poukazuje však na schválený program starostlivosti pre lesný celok Lesy SR Bratislava, ktorého súčasťou sú aj lesy na ostrove Sihoť. V októbri 2016 boli podľa podniku dohodnuté podmienky realizácie ťažieb v chránenom areáli vodárenského zdroja Sihoť medzi podnikom Lesy SR a Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS).

"Pri ťažbe, ktorá má byť podľa schváleného plánu starostlivosti o les vykonaná v rokoch 2016 až 2025, až v 92 percentách ide o ťažbu nepôvodného druhu – topoľa šľachteného, ktorý bude následne nahradený domácimi pôvodnými druhmi," povedal Marián Nosáľ z Lesov SR. Samotný výrub stromov sa podľa neho realizuje v lete, aby sa predišlo deštrukcii pôdy v dôsledku činnosti lesných mechanizmov. Deklaruje, že po ukončení ťažby obnovia vyrúbané časti lesa novými sadenicami a že vyťažené drevo nebude výsadne použité na energetické účely. Ťažba na ostrove Sihoť sa podľa Lesov SR skončila v stredu (18.7.) a nasledovať bude úprava a čistenie  priestoru.

Primátor hlavného mesta tvrdí, že lesy v 21. storočí musia plniť prioritne ekologickú a rekreačnú funkciu a nesmú byť plantážami na drevo. "Požiadal som o stanovisko k výrubu Lesy SR a BVS, ktoré na Sihoti pôsobia, pretože táto lokalita nespadá pod mestské lesy. Podľa ich vyjadrení bola ťažba na tomto území už ukončená," uviedol Nesrovnal. Lesy v Bratislave si podľa neho zaslúžia oveľa väčšiu ochranu ako doteraz a aj preto žiada štát, aby sa zastavil výrub stromov v Bratislave a jej okolí na hospodárske účely.

 Ťažobná činnosť na ostrove Sihoť bola ostro kritizovaná aj v roku 2016. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) ju vtedy pozastavila po medializácii informácií, že Lesy SR by tu chceli vyrúbať v rokoch 2016-2025 zhruba 50 percent stromov a vysadiť nové. Pokyn na pozastavenie činnosti dala dovtedy, kým ministerstvo spolu s hlavným mestom a BVS nenájdu spoločné riešenie. Rezort a Lesy SR ponúkli mestu aj zámenu lesov na ostrove Sihoť za iné lesné pozemky.

(TASR)

Páčil sa vám článok?