Všimli ste si ju? Na Harmincovej pribudla zastávka MHD vytvorená pomocou 3D tlače

19.5.2025
0

Zdroj: ITB Development

Páčil sa vám článok?

V bratidlavskej Dúbravke pribudla novinka v podobe autobusovej zastávky. Bratislava sa tak môže pochváliť prvou autobusovou zastávkou, ktorá bola vytvorená pomocou 3D tlače. Zložená je len zo štyroch častí, čo znamenalo menšiu spotrebu materiálu, menej odpadu a aj nižšiu záťaž pre životné prostredie.

Nová zastávka asi aj vás zaujme svojím vzhľadom. Podľa slov architektov boli pri jej návrhu prioritami funkčnosť, ergonómia a estetika v rámci verejného priestoru s využitím modernej stavebnej technológie.

Výrazná betónová konštrukcia s ostro rezanými líniami vďaka otvorom v stene pracuje so svetlom počas dňa a vytvára tak zaujímavé svetelné efekty. Večer sa autobusová zastávka rozsvieti podsvietením, ktoré zvýrazňuje jej tvar a zároveň prispieva k bezpečnosti. Zastávka má byť navyše odolná, trvácna a nenáročná na údržbu.

Zdroj: ITB Development

Večer sa zastávka rozsvieti. 

Zastávka, ktorej realizácia bola dokončená začiatkom apríla, je výsledkom niekoľkoročnej spolupráce ateliéru Architekti Šebo Lichý s investorom ITB Development, developerom blízkych Čerešní, platformou Collarch a firmou ICE Industrial Services. „Naším cieľom nebolo len zlepšiť dopravu, ale aj skultivovať verejný priestor a vytvoriť miesto, ktoré bude spájať technologický pokrok a estetiku. Zastávka je už len pomyselnou čerešničkou a ukážkou toho, ako sa moderné technológie môžu využiť na skrášlenie verejných priestorov,“ prezrádza Igor Lichý, architekt a predseda predstavenstva ITB Development.

Zdroj: ITB Development

Nová zastávka na Harmincovej. 

„Zastávkou chceme zdôrazniť význam verejnej dopravy pre pohodlný a udržateľný život v meste. Nie je len funkčným prvkom, ale aj symbolom podpory ekologickej mobility a príjemných verejných priestorov, ktoré motivujú ľudí cestovať mestskou dopravou,“ hovorí Lichý.

Inovatívna technológia 3D tlače

Projekt zastávky na Harmincovej ulici architekti poňali ako príležitosť vyskúšať nové technologické riešenie - 3D tlač betónu. Hoci sa na Slovensku táto technológia v architektúre vo veľkej miere ešte nevyužíva, vo svete v posledných rokoch vzniká čoraz viac stavieb kompletne vďaka 3D tlači. „V zahraničí sa už uplatňuje pri väčších projektoch a aj my ju chceme postupne zapojiť do ďalších realizácií,“ prezrádza Lichý.

Zdroj: ITB Development

Výroba zastávky. 

O realizáciu sa postarali odborníci z českej firmy ICE Industrial Services, ktorí majú za sebou už niekoľko realizácii s využitím 3D tlače vo verejnom priestore a využívajú pri tom vlastný vyvinutý systém k 3D tlači betónu. Projekt zastávky Harmincova bol však podľa Ing. arch. Michala Mačudu, architekta ICE Industrial Services, v mnohom jedinečný. „V prípade zastávky sme úplne prvý raz tlačili na vopred vytlačené kopyto 5 metrov široký oblúk. Pokiaľ vieme, tak toto bol unikátny počin, u nikoho iného na svete sme nič podobné nevideli,“ hovorí.

Zdroj: ITB Development

Inštalácia zastávky. 

Jiří Vambera, Head of Development z ICE Industrial Services dodáva, že životnosť konštrukcie z 3D tlačeného betónu je porovnateľná s betónovými konštrukciami vytvorenými tradičnými metódami. Netreba sa preto obávať, že by moderná technológia šla na úkor kvality. Benefitom je aj menšie množstvo odpadu. „Pokiaľ by sme tvar tejto zastávky chceli realizovať konvenčnými metódami, museli by sme najskôr vyrobiť a postaviť jednorazovú formu, čo by bolo výrobne veľmi náročné a vygenerovalo by to zbytočný odpad. Vďaka 3D tlači celá táto fáza odpadla a tlačili sme priamo samotnú formu,“ dodáva Mačuda.

Výsledok tejto inovatívnej technológie, ktorá vo verejnom priestore v hlavnom meste zatiaľ nemá obdobu, môžu už niekoľko dní využívať aj obyvatelia. 

(ms)

Páčil sa vám článok?