Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle má platné stavebné povolenie

24.9.2019
Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle - viualizácia

Zdroj: Architekti Šebo Lichý

Páčil sa vám článok?

Projekt novej vyhliadkovej veže na bratislavskej Devínskej Kobyle má platné stavebné povolenie. Povolenie, ktoré koncom júla vydala mestská časť Devín ako príslušný stavebný úrad pre mestskú časť Devínska Nová Ves, ktorá je v tomto projekte stavebníkom, nadobudlo právoplatnosť 10. septembra. Termín začiatku výstavby nie je momentálne známy.

"Zatiaľ rokujeme s realizátorom o podmienkach a postupoch. Po vyriešení všetkých potrebných náležitostí pristúpime k realizácii," uviedla pre TASR Monika Debnárová, vedúca mediálneho a tlačového oddelenia devínskonovoveského miestneho úradu. O postupoch i termínoch chce samospráva následne pravidelne informovať verejnosť na svojej webovej stránke. "Predpokladáme, že do troch mesiacov od začatia výstavby by malo byť dielo dokončené," doplnila Debnárová.

Pôvodne sa uvažovalo, že by vyhliadková veža ako nová atrakcia hlavného mesta mohla byť vybudovaná a sprístupnená na jeseň minulého roka. Výstavba sa mala začať v auguste 2018. Proces však predĺžilo získavanie povolenia od okresného úradu a vyňatie pozemku z Lesníckeho pôdneho fondu pod vyhliadkovú vežu. Termín sa následne posunul na rok 2019. Trvanie výstavby sa odhaduje zhruba na dva mesiace. Dodávateľa stavebných prác vybrala mestská časť vo verejnom obstarávaní.

Vyhliadka v areáli bývalej raketovej základne by mala byť vysoká 21 metrov, teda zhruba ako sedemposchodová budova. Tvoriť ju bude sedem vyhliadok, tie najkrajšie majú ponúkať najvyššie poschodia. Návštevníkom by mala ponúkať výhľady na Alpy či Viedeň, v prípade dobrého počasia až na Zobor v Nitre. Dostupná by mala byť peším a cyklistom. Má to byť verejne prístupná atrakcia, samospráva vstupné neplánuje vyberať. Budú tam však výstražné tabuľky, ktoré budú upozorňovať na to, že napríklad v zime bude na vyhliadku vstup zakázaný.

(TASR)

Páčil sa vám článok?