Mesto vyskúšalo technické zariadenie fontány Družba

8.6.2023

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Hlavné mesto vyskúšalo technické zariadenie fontány Družba na Námestí slobody, ktorá prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Oficiálne spustená zatiaľ nie je. Uviedla to hovorkyňa Bratislavy Dagmar Schmucková. Sprístupnená by mala byť po 16 rokoch, počas ktorých bola najväčšia fontána na Slovensku vypustená.

"Fontána Družba ešte nie je spustená, išlo o skúšku technického zariadenia. Fontánu spustíme s obyvateľmi na verejnom podujatí. O termíne budeme informovať," poznamenala Schmucková.

Zrekonštruovanú fontánu majú poháňať moderné technológie, čím bude ekonomicky aj ekologicky šetrnejšia. Kým v minulosti v nej cirkulovalo 2000 kubických metrov vody, po novom to bude 71. Odstránením obvodového múra bazénov má byť zároveň prístupnejšia verejnosti.

Fontána Družba má tvar rozvíjajúceho sa 12-tonového lipového kvetu, ktorý symbolizuje priateľstvo a mier medzi národmi. Dielo vznikalo v rokoch 1979 až 1980.

Námestie slobody spolu s fontánou prechádzajú po vyše 40 rokoch prvou komplexnejšou rekonštrukciou. Práce sa začali v novembri 2021. Aktuálnu podobu určila architektonická súťaž z roku 2017.

​Námestie slobody vzniklo v druhej polovici 20. storočia, jeho súčasťou bolo do roku 1992 aj súsošie s komunistickým prezidentom Klementom Gottwaldom. Námestie sa premenovalo na Námestie slobody po roku 1989 a slúžilo na príležitostné koncerty, spoločenské akcie či demonštrácie. Táto funkcia sa má na námestie vrátiť.

​(tasr)

Páčil sa vám článok?