Súťaž na návrh centrálneho pamätníka obetí COVID-19 vyhlásia v júli

10.7.2022

Zdroj: TASR/AP

Páčil sa vám článok?

Výtvarno-architektonická súťaž na návrh centrálneho pamätníka obetí ochorenia COVID-19 na Slovensku, ktorý má vzniknúť pri bratislavskej Nemocnici Ružinov, má byť vyhlásená ešte v júli. Súťaž má potrvať do jesene.

Uviedla to Marcela Glevická z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), ktorý spolu s hlavným mestom a občianskym združením Skutočné obete, ktoré zastupuje pozostalých, podpísal na jar memorandum o spolupráci.

"Vyhlásenie súťaže sa uskutoční v najbližších týždňoch, ešte v priebehu júla. Sú pripravené všetky podklady a prebieha posledné overovanie zadania v procese verejného obstarávania," priblížila Glevická. Súťaž má byť otvorená umelcom, výtvarníkom, architektom i krajinným architektom.


Pamätník má adekvátne a dôstojne pripomínať desiatky tisíc obetí pandémie. Nemá byť len vyjadrením úcty k pozostalým, má sa stať mementom každého, koho sa toto ochorenie priamo alebo nepriamo dotklo. Má tiež reflektovať na pomoc a súdržnosť a viesť k správnej interpretácii tejto celosvetovej tragédie. "Cieľom je, aby umelecké dielo odzrkadľovalo vyvážene tragédiu, v ktorej desaťtisíce ľudí predčasne prišli o život, ale aj silnú vlnu pomoci a súdržnosti, ktorú sme ako spoločnosť prejavili," podotkla Glevická.  

Súťaž bude vo formáte "design & build", čo znamená, že víťaz zabezpečí spolu s návrhom aj samotnú realizáciu diela vrátane dokumentácie a povolenia. Materiál a formát pamätníka nie sú určené, ohraničené sú však predpokladanými investičnými nákladmi. V minulosti sa hovorilo, že práce majú byť financované formou darov. K realizácii by malo dôjsť následne v priebehu roka alebo dvoch rokov, v závislosti od diela.

Pamätník má byť súčasťou priestoru za Nemocnicou Ružinov, ktorá je súčasťou Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), najväčšieho zdravotníckeho zariadenia na Slovensku. Podľa predstaviteľov nemocnice má tiež symbolizovať nadľudské úsilie zdravotníkov celého Slovenska v záchrane životov pacientov aj pred novým koronavírusom. Pietne miesto má vzniknúť zároveň neďaleko miestneho jazera, známeho ako Rohlík, ktorého okolie čaká revitalizácia. Priestor má byť bezbariérový.

​(ivk,tasr)

Páčil sa vám článok?