Mesto po rokoch získalo späť budovu kúpeľov Grössling, chce ich opraviť

19.10.2018
0
Grossling bazen
Páčil sa vám článok?

Budova mestských kúpeľov Grössling je ikonickou stavbou Bratislavy a zároveň národnou kultúrnou pamiatkou. Po rokoch chátrania a súdnych sporov hlavné mesto získalo budovu späť do svojej správy, chce ju zrekonštruovať a vrátiť ju Bratislavčanom.

​Hlavné mesto sa snaží zachrániť budovu bývalých mestských kúpeľov Grössling, ktorú postavili už v roku 1895 pod názvom Bad Pozsony a ako kúpele slúžila Bratislavčanom až do roku 1994. Odvtedy však budova chátra (krátke videá nájdete pod článkom). Teraz ju ale hlavné mesto získalo znovu späť.

K situácii sa vyjadril aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal: „Chátrajúca budova bývalých kúpeľov Grössling je už roky akousi jazvou na tvári Bratislavy. Bratislavčanom som sľúbil, že to tak nenechám a začal som po nástupe do funkcie konať. Budovu sme po dlhých rokoch získali späť, zasanovali ju a chceme začať s jej rekonštrukciou. Do návrhu plánu rozpočtu na rok 2019 sme predbežne navrhli na tento účel 800 000 Eur. Chceme zároveň spustiť participatívny proces, do ktorého zapojíme odbornú verejnosť, tretí sektor, ako aj Bratislavčanov a povedať si, ako tento priestor ďalej využiť. Rozmýšľame aj nad architektonickou súťažou,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

„Teším sa, že máme budovu opäť v rukách, v minulosti som sa tomuto projektu venovala, urobili sme spolu so študentmi feasibility study, ako tu urobiť opäť kúpalisko. Mojou predstavou je zrekonštruovať budovu v nízkoenergetickom režime, čo je možné aj s ohľadom na prísne pravidlá obnovy pamiatok,“ dodala hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad.

Zdroj: magistrát
Zdroj: magistrát

Od roku 2007 bola budova kúpeľov prenajatá spoločnosti SYNAPHEA, ktorá sa zaviazala kúpele zrekonštruovať a využívať ich ako polyfunkčný objekt s pôvodnou kúpeľnou funkciou s poskytovaním privátnych zdravotných služieb. Keďže spoločnosť svoj záväzok neplnila, mesto jej v roku 2013 vypovedalo zmluvu a nasledovali súdne spory až do roku 2017, kedy nájomca budovu mestu odovzdal.

Budovu kúpeľov mesto však prevzalo v katastrofálnom stave, zistilo sa tu masívne zatekanie do objektu cez poškodené strešné konštrukcie a krytiny a ostatné klampiarske prvky a znečistenie objektu vtáčím trusom. Hlavné mesto budovu ihneď začalo sanovať. Odviezli odtiaľ 22 veľkoobjemových kontajnerov odpadu, očistili žľaby, doplnili strešnú krytinu, opravili strešné oplechovanie, opravili vstupnú bránu, odstránili sme náletovú zeleň v strešných konštrukciách. Na základe rozhodnutia KPÚ sa uskutočnila aj obhliadka priestorov statikom za účelom vypracovania statického posúdenia objektu ako i vlhkostných pomerov objektu s následnými sanačnými opatreniami.

Budovu kúpeľov Grössling postavili v roku 1895 pod názvom Bad Pozsony podľa projektu viedenského architekta Alberta Svobodu a boli v nej sedacie a vaňové kúpele. K rozšíreniu kúpeľov o nové krídlo došlo v roku 1914. V časti budovy orientovanej na Dunaj vybudovali aj šermiarsku sálu. V roku 1917 Priemyselná banka predala kúpele Prešporskej obchodnej a úvernej banke a kúpele Pozsony sa zmenili na akciovú spoločnosť Grössling. Posledné rozširovanie kúpeľov sa udialo v rokoch 1929 a 1930, kedy sa kúpele rozrástli o nové byty. V roku 1946 odkúpilo kúpele mesto. V roku 1994 boli po takmer 100 rokoch kúpele uzatvorené kvôli havarijnému stavu.

Zdroj: bal
Zdroj: bal
Zdroj: bal

Mnohí Bratislavčania dodnes na kúpele v dobrom spomínajú. Výnimkou nie je ani primátor Ivo Nesrovnal, ktorý nám pre Bratislavské noviny povedal, že sa tu chodieval tiež kúpať ako malý chlapec a celkovo má na toto miesto pekné spomienky.

Na otázku, čo v budove bude dodal že jeho predstava sú síce kúpele ale určite to ešte bude predmetom dohody s Bratislavčanmi. ,,Chceme sa ich opýtať na názor, čo by si predstavovali v tomto objekte tak, aby opäť slúžil Bratislavčanom.

Zdroj: magistrát

(ts,bal)​

Páčil sa vám článok?