FOTO: Ožije pri Svätom Jure tradícia skokov na lyžiach? Nadšenci plánujú rekonštrukciu tunajších mostíkov

13.4.2018
0
Jozefkovo údolie v časoch svojej slávy

Zdroj: Facebook Skijumping Slovakia

Páčil sa vám článok?

Je možné, že o niekoľko rokov nebudeme musieť z Bratislavy za týmto atraktívnym športom, teda skokmi na lyžiach, cestovať ďaleko. Nadšenci zo Svätého Jura sa totiž usilujú o obnovenie lyžiarskych skokanských mostíkov, ktoré v tejto lokalite kedysi stáli. Po ich vybudovaní by sa tento šport priblížil na vzdielenosť iba šesť kilometrov od Bratislavy.

Autorom projektu, ktorý sa snaží o znovuvybudovanie skokanských mostíkov a tréningového centra pre deti a mládež v Jozefkovom údolí nad Svätým Jurom, je inžinier Andrej Kukumberg. Svoj návrh už predložil mestu.

Momentálne sa na severnom svahu nad mestom nachádzajú iba chátrajúce pozostatky kedysi veľmi využívaného areálu. V minulosti bola na priľahlom svahu lyžiarska dráha s vlekom. V areáli boli taktiež dva funkčné skokanské mostíky, ktoré sú v súčasnosti nefunkčné (z väčšieho mostíka zostala len kovová konštrukcia). Priľahlé objekty poskytovali v minulosti zázemie pre športovcov a pre návštevníkov poskytovali priestor pre stravovanie. Areál Jozefkovho údolia poskytoval taktiež priestor pre kultúrne využitie,“ uvádza sa v spomínanom materiáli.

Nadšenci by tejto lokalite radi opäť vdýchli život, a preto navrhujú obnovu menšieho skokanského mostíka a položenie umelej trávy, vybudovanie malého skokanského mostíka s umelou trávou pre začiatočníkov a rekonštrukciu väčšieho mostíka s umelou trávou. Pozostatky menšieho 20 m mostíka, ktorý sa nachádza v teréne, dodnes vidno. Najmenší 9 m mostík by sa musel vybudovať, no podľa inžieniera Kukumberga je to pomerne jednoduché a ide najmä o terénne úpravy. Najväčší 50 m mostík (železná konštrukcia) na mieste doteraz stojí, no je nevyhnutná jeho kompletná rekonštrukcia.

FOTOGALÉRIA:

​V zámere sa však spomína aj širšie využitie areálu, nemal by teda slúžiť výhradne milovníkom zimných športov, ale aj cyklistom a rodinám s deťmi. Preto by tu radi vybudovali aj trať pre zjazd na horskom bicykli a závesný výťah pre bicykle. Ráta sa aj s obnovou vybudovaného posedenia a pódia pre koncerty dychových hudieb, country a folkových kapiel

V prípade skokov na lyžiach ide o obnovu športu, ktorý bol v tomto meste populárny a fungoval dlhé obdobie. Išlo by o vybudovanie tréningového centra pre začiatočníkov (žiaci) a juniorov. Umelá tráva na doskočisku zabezpečuje možnosť celoročného využitia mostíkov. V súčasnosti sú vybudované veľmi dobré vzťahy so Športovým klubom lyžiarov Banská Bystrica. Tento oddiel zastrešuje žiacku a juniorskú prípravu pre klasické lyžovanie, bežecké lyžovanie a skoky na lyžiach (v súčasnosti takmer 30 detí, ktoré skáču na lyžiach). Vzhľadom na blízkosť Bratislavy sa dá očakávať o tento šport zvýšený záujem. Vzhľadom na dobre vybudované kontakty v tomto športovom odvetví očakávame pozitívnu podporu aj z hľadiska dotácii a grantov,“ vysvetľuje inžinier Kukumberg svoj zámer.

Nájomcom areálu Jozefkovho údolia by bolo podľa návrhu neziskové združenie, financovanie projektu by bolo viaczdrojové. Okrem súkromníkov by radi získali spolufinancovanie aj z verejných zdrojov. Či už ide o mesto Svätý Jur, BSK alebo niektoré ministerstvá. 

(ms)

Páčil sa vám článok?

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb a zobrazovať relevantnú reklamu. Zobraziť viac informácií. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.