Niektorí žiaci ostanú doma aj dnes: Ministerstvo necháva rozhodnutie o piatkovom voľne v školách na riaditeľov
Zdroj: ms
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR necháva rozhodnutie o piatkovom voľne v školách pre bombové hrozby na riaditeľov. Uviedol to odbor komunikácie a marketingu. Opakovane odporúča preštudovať si novú stránku Krízové udalosti na školách. Slúži pre riaditeľov, pedagogických a odborných zamestnancov.
"Čo sa týka voľna v piatok, vedenie škôl najlepšie pozná situáciu priamo v školách, rezort školstva dôveruje schopnosti riaditeľov posúdiť všetky okolnosti a prijať rozhodnutie," poznamenalo MŠVVaM. Ako pripomenulo, na stránke Krízové udalosti na školách sú dostupné návody pre riaditeľov na prípravu dokumentácie na zvládanie krízových udalostí vrátane plánu evakuácie a krízového intervenčného plánu. "Riaditelia a zamestnanci škôl tam tiež nájdu konkrétne odporúčania, čo robiť v rôznych krízových udalostiach, ako napríklad vyhrážky emailom, ale aj postupy počas evakuácie, živelnej pohromy alebo kybernetického útoku," doplnilo.
Stránka podľa ministerstva obsahuje usmernenia, ako poskytnúť deťom a žiakom prvú psychosociálnu pomoc po krízových udalostiach a neskôr, ako zaistiť krízovú intervenciu. Podotklo, že ide o jedno z podporných opatrení, ako zabezpečiť odbornú starostlivosť na zmiernenie negatívnych dosahov krízovej udalosti. Súčasťou stránky je podľa neho aj súbor kontaktov a materiálov na využitie počas prípravy a riešenia krízových udalostí.
V reakcii na školských odborárov uviedlo, že súhlasí s ich postojom a poskytuje plnú súčinnosť bezpečnostným zložkám pri vyšetrovaní činu. Zástupcovia Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku žiadali, aby bola čo najskôr zabezpečená bezpečnosť na všetkých školách. Bombové hrozby na školách podľa nich vážne ohrozujú pokoj a narúšajú pracovné podmienky a výchovno-vzdelávací proces.
Základná škola v Bernolákove už oznámila, že pre bombové hrozby vyučovanie prerušujú. “Zajtra, 6.9.2024 udeľujeme všetkým ročníkom RIADITEĽSKÉ VOĽNO. Nebude fungovať jedáleň ani školský klub detí. Zajtra sa pokúsime nastaviť pravidlá fungovania tak, aby sme definitívne mohli rozbehnúť školský rok od pondelka . Urobíme všetko pre to, aby sme zaručili bezpečnosť detí aj zamestnancov v bežnom režime,” informovala podľa portálu Bernolákovo online škola na EDUPAGE. Situácia ich veľmi mrzí. “Zodpovednosť za Vaše deti je však na našich pleciach a je pre nás na prvom mieste,” dodala škola.
(sp,tasr)