Visolajský na proteste lekárov: Každý rok zbytočne zomrú dve slovenské dediny

17.11.2022
0

Zdroj: ms

Páčil sa vám článok?

Na Námestí slobody v Bratislave sa dnes konalo protestné zhromaždenie Lekárskeho odborového združenia - Zachráňme zdravotníctvo. Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský upozornil na to, že na Slovensku úplne zbytočne zomierajú ročne tisíce ľudí.

Protestné zhromaždenie lekárov sa začalo o 12:30 h. Lekári ho zorganizovali ako reakciu na nesplnenie ich požiadaviek zo strany vlády. Hoci rokovania s vládou o ôsmich požiadavkách lekárskych odborov intenzívne pokračovali i včera, k úplnej dohode zatiaľ nedošlo.

Lekári apelovali na vládu, aby riešila stav slovenského zdravotníctva. Hovorili o nedostatku personálu, vyčerpaní zdravotníkov, zbytočných úmrtiach i potrebe dialógu.

Ako upozornil predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský, na Slovensku ročne zbytočne zomrie 5-tisíc ľudí iba preto, že im lekári nemôžu dať to, čo potrebujú. „Dve slovenské dediny zbytočne zomrú každý rok," vyhlásil

Ďalej vysvetlil, že cieľom je nastaviť systém tak, aby lekári po ukončení štúdia a atestácii mali motiváciu zostať na Slovensku. K ponuke na zvýšenie platov, ktorú na stredajšom (16. 11.) rokovaní predstavil minister financií Igor Matovič (OĽANO), zatiaľ nezaujal jednoznačné stanovisko, čaká na reakcie lekárov, ktorí podali výpovede.

"Ponuku, ktorú sme včera dostali, keď prerátame na jedného atestovaného skúseného lekára, tak sa to na jeho základnej mzde prejaví asi 280 eurami navyše v hrubom," tvrdí Visolajský. Nestotožňuje sa so sumami, s ktorými kalkuluje šéf financií. Poukázal na to, že zahŕňajú aj odmeny za nadčasy, ktoré sú často nezákonné a kamuflované.
      

VIDEO: Peter Visolajský na proteste:

Visolajský tiež upozornil, že s vládou sa zatiaľ nedohodli ani na ostatných požiadavkách, ako sú reforma vzdelávania, oddlženie nemocníc či podpora lekárskych fakúlt. Ako podotkol, zatiaľ išlo len o predbežné ústne odsúhlasenie, riešenia chcú vidieť na papieri s jasným záväzkom ich plnenia.  

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme. Trvajú na splnení ôsmich požiadaviek, ktoré navrhli na zlepšenie situácie v sektore. Naposledy rokovali odborári s vládou v stredu (16. 11.), k dohode nedošlo. Ďalšie stretnutie má byť v pondelok 21. novembra

Minister financií po rokovaní informoval o dodatočnej ponuke na zvýšenie platov lekárov. Priemerný plat lekára v nemocnici s príplatkami by tak mohol byť v budúcom roku 4240 eur v hrubom, dnes je to 3493 eur. Išlo by podľa neho o zvýšenie o 747 eur.

(tasr, ms)

Páčil sa vám článok?