Bratislave hrozí povodeň: Hladina Dunaja kriticky stúpa, zvýši sa aj o 2,5 metra

18.7.2021
0
Vysoká hladina Dunaja pod Starým mostom

Zdroj: nc

Páčil sa vám článok?

Hladina Dunaja by mohla stúpnuť o 2,5 metra. Informuje o tom stránka imeteo.sk, ktorá odporúča obmedziť vodné aktivity na tomto európskom veľtoku.

Povodňová vlna z Nemecka a Rakúska sa začína prejavovať už aj v Bratislave. "V dôsledku výdatných zrážok, ktoré sa vyskytli v uplynulých dňoch v nemeckej a rakúskej časti povodia Dunaja, očakávame vzostup až výrazný vzostup vodnej hladiny aj na jeho slovenskom úseku. Zrážky, ktoré sa na povodí vyskytli, pochádzali z tej istej tlakovej níže, ktorá spôsobila katastrofické záplavy v nemeckých regiónoch Porýnie-Falcko a Severné Porýnie-Vestfálsko, ako aj v Beneluxe," uviedli na sociálnej sieti meteorológovia.

Veľká voda sa tak z Rakúska šíri po Dunaji a už sa začína prejavovať aj u nás. "Ešte o polnoci mala hladina Dunaja v Bratislave bežnú výšku okolo 405 cm, no v nedeľu dopoludnia už hladina stúpla o takmer meter a blíži sa k hranici 5 metrov," uviedol na svojom webe imeteo.sk. 

Zdroj: Čitateľka Alena

Takto dnes popoludní vyzeral Dunaj pri nákupnom centre Eurovea. 

Vzostup Dunaja bude pokračovať aj v nasledujúcich hodinách. Už vo večerných hodinách by mal Dunaj v Bratislave prekonať úroveň 1. povodňového stupňa, čo je hranica 650 cm.

V noci bude Dunaj ďalej rásť a po polnoci bude atakovať úroveň až 2. povodňového stupňa na hranici 750 cm. "Za 24 hodín tak Dunaj v priebehu dnešného dňa stúpne v Bratislave o takmer 2,5 metra," vysvetlil imeteo.sk

Miernejšie vzostupy sa vplyvom zdúvania vodnej hladiny očakávajú aj na prítokoch Dunaja, teda napríklad na Morave, či na Váhu. Vplyvom toho odporúčajú meteorológovia obmedziť aktivity v týchto oblastiach.

Hladina Dunaja dosahovala v nedeľu o 14.30 h v Devíne výšku 526 centimetrov a Bratislave 565 centimetrov. Kulminácie očakáva SHMÚ v pondelok (19. 7.) v ranných hodinách. "Podľa aktuálnych predpokladov by mala hladina v Devíne kulminovať na úrovni približne 700 centimetrov a v hlavnom meste na úrovni okolo 740 centimetrov," dodal SHMÚ s dôvetkom, že pozvoľný pokles očakáva v pondelok popoludní.

(TASR, nc)

Páčil sa vám článok?

Najčítanejšie