Náš najvzácnejší sokol odchoval tento rok menej mláďat. Odborníci poznajú príčinu

13.8.2020
0

Zdroj: dravce.sk

Páčil sa vám článok?

Sokol červenonohý je najvzácnejším druhom sokola, aký hniezdi na území Slovenska. Hoci sa tento druh na hranici vyhynutia podarilo ochranárom zacchrániť, tento rok mu sezóna nepriala tak ako v roku 2019.

Po tom, ako sa populácia sokola červenonohého v roku 2012 ocitla na hranici vyhynutia (žiadne potvrdené hniezdenie), sa odborníkom podarilo zabrániť najhoršiemu. Počet hniezdiacich párov tohto zaujímavého a atraktívneho dravca začal postupne rásť. Začiatkom augusta bolo skontrolované posledné tohoročné hniezdo a krúžkom označené posledné mláďatá. Celková bilancia je oproti minulému roku menej priaznivá. Vlani odchovalo 25 párov celkovo 73 mláďat, tento rok z 18 hniezd vyletelo 32 mladých sokolov s červenými nohami. Podľa Ochrany dravcov na Slovensku za to môže nižšia dostupnosť potravy v aktuálnej sezóne, predovšetkým drobných cicavcov a veľkého hmyzu.

„Na jedinej lokalite, kde sokoly hniezdia pravidelne, v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Sysľovské polia, bola minulý rok mimoriadne vysoká početnosť hraboša poľného, ktorý patrí medzi dôležitú korisť sokola červenonohého. Prejavilo sa to na mimoriadne vysokej početnosti mláďat. Tento rok pekne potvrdil danú súvislosť – keďže bolo menej hlodavcov, sokoly majú menej potomstva.  Pretrvávajúcim  problémom je nevhodný spôsob hospodárenia, na ktorý opakovane upozorňujeme a ktorého riešenie je jednou z našich priorít. V aktuálnom roku na početnosť hmyzu i drobných cicavcov vplývali tiež mimoriadne extrémne výkyvy počasia,“ informuje Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS), ktorý sa monitoringu a ochrane tohto druhu venuje viac ako 30 rokov.

Zdroj: dravce.sk

Mláďatá sokola červenonohého. 

 „Sokoly červenonohé sme pozorovali oberať o korisť sokoly myšiare – išlo o hlodavce, najčastejšie hraboša poľného. Ukázal sa tak význam hniezdenia viacerých druhov na jednej lokalite, sokol myšiar je tu omnoho početnejší, v aktuálnej sezóne 46 párov. Menej hrabošov a pravdepodobne aj hmyzu sa prejavil na nižšej hniezdnej úspešnosti sokola červenonohého. Zatiaľ čo v minulom roku bol priemer takmer 3 mláďatá na jeden pár, aktuálna sezóna hovorí o čísle 1,8. Každý hniezdny rok je špecifický a našou úlohou je zabezpečiť zachovanie populácie nášho najvzácnejšieho hniezdiaceho sokola – fešáka medzi dravcami, z dlhodobého hľadiska,“ hovorí Chavko.

 

Zdroj: dravce.sk

Samec sokola červenonohého. 

„Aj tento rok nás potešil návrat jedincov, ktoré sa na tejto lokalite vyliahli v minulých troch rokoch, čo nám prezradili krúžky na ich nohách. Jednu takúto samičku, Lili, mohli dokonca ľudia sledovať počas hniezdenia, vďaka online prenosu kamery.  Doposiaľ evidujeme v roku 2020 sedem takýchto návratov, krúžok prezradil i hniezdenie jednej samičky pôvodom z Maďarska. Opäť budeme sledovať aj priebeh migrácie a početnosť migrujúcich jedincov v nasledujúcich mesiacoch, až do októbra. Sokol červenonohý zimuje v Afrike. Vzhľadom na situáciu s potravou sme na tieto čísla a porovnanie s minulým rokom veľmi zvedaví,“ informuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).

Zdroj: dravce.sk

Lili spoznali podľa krúžkov. 

„Tento rok môžeme kontrolovať územie a hniezdenie sokola červenonohého vďaka projektu "Divočina na hranici", ktorý podporil Medzinárodný vyšehradský fond. V rámci projektu, v spolupráci s českou spoločnosťou Český svaz ochránců přírody, pribudli na lokalite 4 kamenné múriky - biotopy pre jašterice a iné plazy, ako aj 3 vodné nádržky pre obojživelníky, ktorých obsah  predstavuje spolu cca 25 m3 vody. Cieľom týchto opatrení je zvýšiť rozmanitosť druhov na lokalite a zlepšiť dostupnosť potravy pre vtáctvo, vrátane sokola červenonohého. Po sprostredkovaní online prenosu z hniezdenia dravcov a sov je pre nás vybudovanie uvedených plôch ďalšou novou, mimoriadne významnou aktivitou v tomto dôležitom území,“ uzatvára Slobodník.

 

Zdroj: dravce.sk

Samica sokola červenonohého. 

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?