FOTO a VIDEO Klimatický piknik na slovenský spôsob: "Znepokojené matky" si rozložili deky pred úradom vlády

23.7.2020
Klimatický piknik

Zdroj: nc

Páčil sa vám článok?

Klimaaktivisti sa opäť hlasnejšie ozývajú aj u nás. Iniciatíva Znepokojené matky zorganizovala včera piknik priamo pred Úradom vlády SR v Bratislave, kde si aktivistky rozložili deky. Tvrdia, že vláda nerieši dopady klimatickej krízy.

"Spolu s melónmi sme premiérovi priniesli pozvanie na klimatický piknik, kde sa s ním chceme zabaviť na túto tému," uviedli Znepokojené matky na sociálnej sieti. Klimatického pikniku sa zúčastnilo približne 50 ľudí, ktorí prišli aj so svojimi deťmi. Stretli sme tu i podpredsedníčku Progresívneho Slovenska Zoru Jaurovú, ktorá na piknik prišla so synom.

Obľúbený výrok premiéra Matoviča "Nepokazme si to" iniciatíva pretvorila na Nepohnojte to. "Tieto peniaze musia smerovať k oživeniu ekonomiky, ktorá bude zelená, spravodlivá a udržateľná. Toto je obrovská príležitosť naštartovať ekonomiku správnym smerom. Pán premiér, nehnoj to! Pred voľbami sa vaša strana, ako prvá zaviazala k silným klimatickým cieľom," vyzýva Iniciatíva premiéra Matoviča.

„Myslím si, že hrozba klimatických zmien nie je len hrozba minulosti, ale aj hrozba súčasnosti. My už v každodennom živote vidíme, že tie klimatické zmeny tu máme a tá politická odpoveď, obzvlášť v našej krajine, je nedostatočná,“ upozornila pre banoviny Zora Jaurová s tým, že  považuje za dôležité, že práve matky robia osvetu a organizujú aj takéto podujatia, búria sa, lebo ich deti budú žiť vo svete, ktorý bude viac zdevastovaný kvôli klimatickým zmenám. „Potrebujeme okamžité a rázne riešenia,“ povedala Jaurová.

Zora Jaurová.

Ako ďalej podotkla, veľká časť balíka peňazí, ktoré dostalo Slovensko na zmiernenie dopadov krízy z pandémie COVID-19 z Európskej únie, u nás by mala ísť na zelené riešenia a celkovú rešktrukturalizáciu slovenskej ekonomiky smerom k zeleným riešeniam. (Balík európskych peňazí, to je 40 miliárd eur určených pre Slovensko, ktorý by mal okrem iného pomôcť krajine v boji s pandémiou koronavírusu i ekonomickou krízou, ktorá nasleduje. Len v takzvanom fonde obnovy by malo prísť takmer osem miliárd eur pozn. red)

Spolu s ňou bol na klimatickom pikniku aj jej 13-ročný syn Tobiáš. Ako doplnil slová svojej mamy, angažuje sa v rámci svojich školských aj mimoškolských aktivít v tejto oblasti. “Táto téma je v súčasnosti veľmi dôležitá, rozhodol som sa prísť a dať najavo, že je potrebné túto tému riešiť, v rámci školského projektu som sa zapojil do projektu ekoalarm,“ povedal Tobiáš v rámci ktorého získava dôležitý postoj k životnému prostrediu,  učia sa napríklad predchádzať odpadu a už vyprodukovaný správne vytriediť.

Zdroj: nc

​Zakladateľka iniciatívy Znepokojené matky Lucia Szabová vysvetlila, prečo sa vôbec rozhodli zorganizovať takéto podujatie. "Môžeme sledovať aj v tomto období množstvo dopadov klimatických zmien, ktoré sa dejú naprieč celým svetom, aj keď sa môže zdať, že máme miernejšie leto, nie je to tak, leto je stále dosť teplé a celosvetovo teplota je vysoká, " uviedla členka iniciatívy.

Zdroj: nc

​​Upozornila, že aj vedci bijú na poplach, že s klimatickými zmenami musíme začať konať čo najskôr, a iniciatívu znepokojuje, že stále tie činy sa stále nedejú. "Pred voľbami sme sa pýtali politických strán, ako budú riešiť otázky klimatickej krízy, ak budú potenciálne vo vláde a vtedy nám všetky politické strany sľúbili, že sa tomu budú venovať a snažiť sa niečo s tým urobiť. Tri zo štyroch strán sľúbili, že podporia ambiciózne klimatické ciele a ich prístup k tejto tému bude intenzívny," upozornila Szabová.

Zdroj: nc

Lucia Szabová počas prejavu.

Podotkla, že do hry vstúpila aj pandémia, ale klimatická kríza nikam neodišla. Tvrdí, že aktuálne nevidia, že by súčasná vláda  proaktívne pristupovala k riešeniu klimatickej krízy a ani v situácii, keď sa na európskej úrovni schvaľuje dohoda, ktorá je vo veľkej miere podmienená aj klimatickými cieľmi. "Vláda stále nepredstavila plán, ako plánuje chrániť nás, naše deti a ďalšie generácie pred následkami, ktoré klimatická kríza prinesie. Tie opatrenia tu sú, máme ich veľmi veľa, môžu vyzerať, že ani nie sú klimatické, pomáhajú ekonomike, zamestnanosti," pokračovala vo svojej reči zakladateľka iniciatívy Znepokojené matky.

Szabová uviedla príklady opatrení, od zatepľovania budov, cez vodozádržné opatrenia, investovanie do zmeny teplárenstva, podpore ľudí, aby si obnovali svoje domovy a chránili tak životné prostredie. "Reakciu od našej vlády však nepočujeme takmer žiadnu,“ povedala na záver s tým, že počkajú na premiéra Matoviča, ktorý sa v čase konania klimatického pikniku nachádzal na úrade vlády, kde mal viac ako hodinový tlačový brífing k téme obhajoby svojej diplomovej práce.

Zdroj: nc

​Znepokojené matky sú otvorená iniciatíva, ktorá deklaruje, že má snahu spájať aktívnych ľudí so záujmom o prostredie, v ktorom žijú a meniť ho k lepšiemu. 

Zdroj:

O reakciu sme požiadali aj vládu. "Vláda si plne uvedomuje, aké dôležité je prijímať účinné opatrenia na boj proti klimatickým zmenám a víta iniciatívy, ktoré na potrebu zmien upozorňujú," informovali nás z tlačového odboru Úradu vlády s tým, že časť peňazí z plánu obnovy, ktoré premiér Igor Matovič vyrokoval na summite v Bruseli, plánuje vláda smerovať do zelených projektov.

​(nc)

Páčil sa vám článok?