Ste na lyžovačke? Pitie alkoholu na svahu vás môže stáť tisíce eur

5.3.2018
0
Lyžovačka na Štrbskom plese

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Bratislavčania si v týchto dňoch užívajú jarné prázdniny, mnohí z nás i lyžujú. Tu je pár dobrých dôvodov, prečo by sme sa mali pri lyžovaní vyhybať alkoholu.

Poistné udalosti, ktoré vzniknú pod vplyvom alkoholu, poisťovne nepreplácajú, informuje hovorkyňa jednej z nich. V zahraničí môžu dokonca lyžiari pre alkohol na svahu dostať pokutu.
„Pod vplyvom alkoholu ľahšie prídete k úrazu alebo niekoho zraníte,“ upozorňuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa poisťovne Union. V nadmorskej výške nad 1850 metrov pritom podľa nej alkohol účinkuje rýchlejšie. „Nepreháňajte to ani večer – lyžovačka s opicou výrazne zvyšuje riziko úrazu,“ radí.

Keďže udalosti, ktoré nastanú pod vplyvom alkoholu, poisťovne nepreplatia, vysoké sumy si musia jednotlivci zaplatiť sami. „Vrtuľník, ktorý musel prísť po zraneného klienta na svahu v Rakúsku, stál 5200 eur. No a prevoz sanitkou a operácia zlomenej ruky v Taliansku stála slovenského lyžiara 6000 eur,“ približuje hovorkyňa.

Pozor si treba dať aj v zahraničí, kde lyžiarom bežne dávajú fúkať. „V obľúbených strediskách v Rakúsku tak robí horská služba, v Slovinsku za alkohol rozdávajú pokuty a v takom Poľsku vás otestujú ešte pred prechodom turniketom. Vo Francúzsku sú ešte prísnejší – v tom najhoršom prípade si posedíte rok za mrežami,“ opisuje Dupaľová Ksenzsighová.

„Obľúbené stanovištia policajtov sú kilometer od lyžiarskeho strediska – nešoférujte pod vplyvom alkoholu,“ varuje na záver.

(TASR)

Páčil sa vám článok?