Chcete si zatancovať na festivale Bratislava v pohybe? Prihláste sa

9.7.2024
0

Zdroj: Juraj Žilinčár

Páčil sa vám článok?

Organizátori medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe každoročne pripravujú site-specific performanciu (predstavenie navrhnuté pre konkrétny priestor) v uliciach mesta. Tento rok uvedú choreografiu Yuriho Korca s názvom Pulz Prešporka, v ktorej sa popri piatich profesionálnych predstavia i piati neznámi tanečníci a tanečníčky. Ich mená vzídu z otvoreného konkurzu, do ktorého sa môžu prihlásiť do 5. augusta 2024.

Tanečné predstavenie Pulz Prešporka sa bude odohrávať 7. a 8. septembra 2024 v priečelí budovy SND a pred ňou, pri Ganymedovej fontáne.

Ako nás informovala PR manažérka festivalu Markéta Plichtová, súčasťou tejto performancie budú aj piati tanečníčky alebo tanečníci od 18 do 35 rokov, ktorí vzídu z konkurzu. Mali by žiť v Bratislave a mať predchádzajúcu tanečnú skúsenosť. Ideálne by mali pochádzať z rôznych kultúrnych prostredí. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 5. augusta 2024 cez jednoduchý online formulár.

Zdroj: ac

Predstavenie sa odohrá v týchto priestoroch. 

Spolu desať tanečníkov počas štyroch predstavení uvedie v autentickom prostredí historickej architektúry dielo, ktorého zámerom je upozorniť na multikultúrny charakter Bratislavy ako mesta, ktoré vyrástlo na mnohonárodnostnom dialógu.

„Našou ambíciou je vytvoriť pulzujúcu farebnú performanciu, ktorá pripomenie rôznorodosť bratislavských komunít. Tie vždy boli, sú a budú dôležitou podstatou metropolitnej identity Bratislavy. Bratislavčanky a Bratislavčania spolu s performermi zároveň zažijú dynamicky sa meniacu podstatu verejného priestoru na Hviezdoslavovom námestí.“ približuje zámer diela slovenský choreograf Juraj Korec, ktorý pôsobí pod umeleckou značkou Yuri Korec & Co. Má na konte viacero úspešných celovečerných tanečných diel a je spoluautorom medzinárodne ocenených tanečných filmov.

Súčasný tanec rezonuje v mestskej kultúre aj vďaka medzinárodnému festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe. „Už 28 rokov festival Bratislava v pohybe vytvára príležitosti spoznávať súčasný tanec aj mimo klasických priestorov divadiel. Festival preto iniciuje vznik site-specific projektov, ktoré dávajú umelcom príležitosť tvoriť a oživiť ulice a námestia, či iné verejné miesta Bratislavy. Pulzom Prešporka pokračujeme v napĺňaní tejto idey,“ uviedla umelecká riaditeľka festivalu a zároveň dramaturgička performancie Miroslava Kovářová.

Performancia je súčasťou sprievodného programu festivalu Bratislava v pohybe. Hlavný program 28. ročníka sa uskutoční od 5. – 28. októbra 2024 a zameria sa na prezentáciu súčasného tanečného umenia zo Španielska.

(ts, ms)

Páčil sa vám článok?