FOTO: Národná banka Slovenska ukázala verejnosti svoje poklady a tajomstvá

22.9.2018

Zdroj: TASR

Páčil sa vám článok?

Národná banka Slovenska (NBS) sprístupnila svoje priestory ľuďom v rámci Dňa otvorených dverí NBS, ktorý sa konal v sobotu 22. septembra 2018 v jej bratislavskom sídle - výškovej budove na ulici Imricha Karvaša.

Návštevníkov siedmeho ročníka dňa otvorených dverí (DOD) Národnej banky Slovenska (NBS) v Bratislave počas soboty najviac zaujímalo, kde má banka trezory, aký je do nich kód a koľko je v nich peňazí. Ako TASR informovala hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová, podujatia sa zúčastnilo vyše 4000 ľudí. V rámci prehliadky si návštevníci mohli obzrieť pracovňu guvernéra NBS Jozefa Makúcha, ako aj rokovacie priestory Bankovej rady NBS na 30. poschodí. "Na tomto poschodí sa návštevníci vyfotografovali s panorámou Bratislavy v pozadí," poznamenala hovorkyňa.

Záujem vzbudili aj zlatá tehlička, nové 100- a 200-eurové bankovky, falošné eurové bankovky a mince či výstavy Od koruny k euru a Euro naša mena. "Návštevníkov zaujali aj aktivity zamerané na zvýšenie finančnej gramotnosti pre deti aj dospelých, vzácne exponáty z archívu NBS, stánok Európskej centrálnej banky a činnosť Múzea mincí a medailí z Kremnice. Veľký ohlas malo aj stretnutie guvernéra NBS Jozefa Makúcha s verejnosťou," skonštatovala Vráblik Solčányiová.
 

Zdroj: TASR

​Na prvý pohľad sú niektoré falošné eurobankovky na nerozoznanie od tých pravých, ale chýbajú im niektoré ochranné prvky...

Zdroj: TASR

​Na snímke si dievča prezerá bankovky z rôznych krajín sveta. NBS eviduje vzory platidiel zo 145 zahraničných centrálnych bánk.

Zdroj: TASR

​Medzi návštevníkmi Dňa otvorených dverí v NBS bolo aj veľa detí, ktoré prejavovali veľký záujem o sprístupnené expozície...

Zdroj: TASR

​V sklenenej vitrínke boli vystavené aj dve zlaté tehličky. Hmotnosť jednej zlatej tehličky je 12,46 kilogramu a jej hodnota je viac ako 411.884 eur.

Zdroj: TASR

​Na svoje si prišli aj dospelí návštevníci Dňa otvorených dverí v NBS pózujúci pri platných eurobankovkách...

Počas DOD rezonovali aj témy spojené s budovou NBS, zlatom, devízovými rezervami a kryptomenami. NBS po celý deň ponúkala výmenu slovenských korún, ale aj poškodených eurových bankoviek. Ako spomienkový predmet si návštevníci vyrazili svoj vlastný pamätný žetón a pri odchode dostali publikácie a materiály o NBS, o ochrane finančného spotrebiteľa a o mene euro.

(ars, foto: TASR)

Páčil sa vám článok?