Spomienka na Deža Ursinyho: Tu sú ďalšie podrobnosti akcie

17.9.2018

Zdroj: City Sounds

Na Fedákovej ulici v bratislavskej Dúbravke pribudne dielo pripomínajúce knihu. Odhalenie pamätníka slávnemu hudobníkovi Dežovi Ursinymu bude v sobotu 29. septembra sprevádzať koncert špičkových hudobníkov, môžete sa tešiť aj bna čítačku.

S cieľom nezabudnúť a pripomenúť slovenského hudobníka, dramaturga, umelca a aj Dúbravčana Deža Ursinyho vznikol občiansky projekt osadenia pamätníka Dežovi Ursinymu v mestskej časti Bratislava-Dúbravka.

Ako nás uinformovala hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinatová Dežo Ursiny žil v bratislavskej Dúbravke na  Fedákovej ulici od roku 1976. Tu tvoril, hral, písal a venčil psa Havrana a aj v roku 1995 zomrel. Jeho texty, slová, piesne však žijú ďalej v tvorbe, hlavách, knihách, hudbe, spomienkach...

„Na Dežov odkaz má upozorniť pamätník a aj podujatie s názvom Spomienka na Deža, ktoré má jeho odhalenie sprevádzať. Naplánované je na sobotu 29. septembra, v posledných víkend nedožitej Dežovej 70-tky,“ približuje podujatie Dúbravčan a jeden z iniciátorov projektu Juraj Štekláč.

Celé podujatie venované Dežovi Ursinymu sa začne o 16:00 h v parku na Fedákovej, odhalenie pamätníka v sprievode umelcov,  autorky diela, priateľov a fanúšikov Dežovej hudby je naplánované na 18:30 h .

Na pódiu sa počas podujatia vystriedajú skupiny Kam z konopí,  Definitívum, príde aj charizmatická Szidi Tobias so skupinou, spoločne zahrajú Oskar Rózsa, Marián Slávka, Vladislav Slnko Šarišský a Andrej Šeban,  Jakub Ursiny & Teatro fatal a na záver Henry Tóth s formáciou.  Akciu bude sprevádzať aj čítačka textov Deža Ursinyho a Ivana Štrpku, predaj kníh, platní, albumov.

Na celé podujatie je vstup voľný. Vytvorenie pamätníka a Spomienku na Deža podporila mestská časť Bratislava-Dúbravka, Bratislavský samosprávny kraj a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, akcia totiž patrí k dozvukom Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava.

Myšlienka osadiť a pripomenúť slovenského hudobníka Deža Ursínyho vznikla spontánne v kruhu Dúbravčanov. S iniciatívou prišiel Dúbravčan Juraj Štekláč, návrh podporili aj Dúbravské noviny.  Autorského návrhu diela sa zhostila sochárka a odborná asistentka Vysokej školy výtvarných umení Mgr. art. Mira Podmanická, ArtD.

Sochárka komisii  predstavila dve umelecké stvárnenia. K spolupráci a konzultácii bol prizvaný aj syn umelca, Jakub Ursiny. Kultúrna komisia vybrala návrh s názvom „Listovanie“. Projekt potom na miestnom zastupiteľstve podporili aj dúbravskí poslanci.

Zdroj: MÚ Dúbravka

​„Návrh Listovanie je objekt pripomínajúci knihu. Niekoľko kovových strán je zoradených za sebou. Sú na nich základné informácie o Dežovi Ursínym a výber z jeho tvorby, textov a piesní. Prináša pohľad, nazretie do tvorby umelca,“ približuje Mira Podmanická.

Na Fedákovej sa tak bude dať pristaviť, pozrieť, prečítať, zamyslieť a možno aj spoznať odkaz Deža Ursinyho:

Program podujatia (29. september od 16:00 h – park na Fedákovej:

Koncert:

Kam Z Konopí

Skupina Definitívum (Jiří Machala – bicie nástroje, Dano Axman – ústna harmoniky, Ondřej Daniš – spev, klávesové nástroje, Marcel Daniš – spev, basová gitara, Michaela Turcerová – alt saxofón,)

Szidi Tobias & Band - Bratislava

18:30 h - odhalenie pamätníka Dežovi Ursinymu, dielo sochárky Mira Podmanická

Oskar Rozsa, Marián Slávka, Vladislav Slnko Šarišský, Andrej Seban

Kubo Ursiny & TEATRO FATAL

Henry Tóth s formáciou

Čítačka: Anna Šišková, Szidi Tobias, Mirka Ábelová, Ivan Štrpka

Kníhkupectvo Artforum, Dr. Horák, tričká, Vino Gallery – Pezinok, Pivotéka.ba – MorePiva.sk, Podymníky Veľký Kyr