Na Kulíškovej majú vyrúbať 18 stromov – ľudia sa búria a chcú ich zachrániť! Podarí sa im to?

16.8.2018

Zdroj: FB Ružinov

Vo štvrti zvanej 500 bytov, konkrétne na Kulíškovej ulici je naplánovaná rekonštrukcia cesty a chodníkov, čo by miestni obyvatelia asi aj kvitovali, keby pri nej nechcel stavebník vyrúbať 18 stromov druhu sofora japonská. Ľudia žijúci v okolí nesúhlasia s tým, že prídu o celé stromoradie a to ani v prípade, ak by boli vyrúbané stromy nahradené novými. Do boja za záchranu zelene sa pustili aj dve ružinovské poslankyne...

„Miestny úrad v Ružinove naplánoval obnovu cesty a chodníkov na Kulíškovej ulici a v rámci rekonštrukcie sa rozhodlo o výrube 18-tich stromov s obvodom dva metre, ktoré by mali nahradiť štíhlymi jaseňmi s obvodom 30 cm. Rozhodnutie je odôvodnené zlým zdravotným stavom stromov, no v rozhodnutí o výrube sa nehovorí o žiadnom odbornom posudku. Stromy sú podľa mňa plne vitálne a najmä plné vtákov,“ napísala na sociálnu sieť pani Eva Pevná a pokračuje: „Bohužiaľ sme sa o tomto rozhodnutí dozvedeli až teraz, keď do ulice prišiel ornitológ zisťovať pred výrubom, či tam hniezdia vtáky. Keďže správne konanie je už ukončené, nevidím cestu, ako to riešiť na úrade. Možno toto rozhodnutie prešlo formálne správnou cestou, ale materiálne (hodnotovo) mi príde hlúpe. Tie novovysadené stromy o priemere 10 cm nedokážu v žiadnom prípade nahradiť ani esteticky, ani funkčne (tieňovo) súčasný stav 60-ročných hrubých a vysokých stromov. A keď sa už raz vyrúbu, dôjde k nenapraviteľnej škode.“

Jej status zdieľali desiatky obyvateľov a na tento problém upozornila v utorok 14. augusta na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva mestskej časti Ružinov poslankyňa Katarína Šimončičová, ktorá žiadala kolegov, aby jej proces výrubu stromov pomohli zastaviť. Podporu našla aj u poslankyne Lucie Štasselovej, s ktorou preverovali situáciu priamo na Kulíškovej aj u starostu Dušana Pekára. „Na zastupiteľstve vystúpila pracovníčka miestneho úradu s tvrdeniami, že stromy sú choré, špinia chodník aj autá, suché konáre padajú na zem a firma Strabag nevie rekonštruovať cestu, ak tam tie stromy ostanú.  Katarína naformulovala uznesenie, o ktorom sme presvedčili zastupiteľstvo. Žiadame v ňom zastavenie prác, predloženie odborného posudku na Uzemnoplánovaciu komisiu v Ružinove, aby sa neposudzovali stromy na Kulíškovej ulici ako cestná zeleň. Diskusia bola búrlivá, ale zatiaľ sme stromy ubránili,“ informovala občanov prostredníctvom profilu na sociálnej sieti Lucia Štasselová, ktorá si myslí, že firma Strabag si chce trošku zjednodušiť práce.

Zdroj: Facebook

„Podľa mňa by stromy stačilo normálne orezať, urobiť okolo nich vyvýšené kastlíky a aj chodník je dostatočne široký na údržbu. Samozrejme, že žiadne stromy nevydržia donekonečna, takže by sa mohli postupne podsádzať, po dvoch, po troch, ale určite nie odstrániť všetkých 18 naraz,“ dodala. Miestne zastupiteľstvo v Ružinove napokon prijalo uznesenie, ktorým žiada starostu MČ, aby rozhodnutie o výrube stromov na Kulíškovej ulici nevykonal, pokým nebude vypracovaný odborný posudok zdravotného stavu stromov a aby projekt rekonštrukcie predložil do komisie územného plánu a životného prostredia, ktorá bude mať zasadnutie 20. augusta 2018 a rekonštrukciu Kulíškovej ulice najprv prerokoval s obyvateľmi bývajúcimi v blízkom okolí.

(ars, foto: FB Ružinov)