Verili by ste, že v jednom z račianskych bytov sú trvalo prihlásené stovky ľudí?

22.6.2018

Zdroj: Google maps

Znie to priam neuveriteľne, ale je to pravda. Na Miestnom úrade Bratislava – Rača nám potvrdili, že v ich mestskej časti sa nachádza dom, kde si jeden z vlastníkov bytov zriadil virtuálnu adresu, na ktorú prihlasuje fyzické a právnické osoby na trvalý alebo prechodný pobyt. Evidujú tu 777 voličov a ďalším dvom tisíckam ľudí sem chodia poštové zásielky...

Magistrát nedávno odštartoval kampaň, ktorej cieľom je presvedčiť ľudí žijúcich v Bratislave, nech sa v našom meste prihlásia na trvalý pobyt, aby tu platili dane. Rovnaký zámer, ale asi trochu iný cieľ majú aj rôzne firmy ponúkajúce prípadným záujemcom možnosť nahlásiť si v ich nehnuteľnostiach prechodný alebo trvalý pobyt, prípadne ako sídlo živnosti. Na internete sme našli niekoľko stránok firiem, ktoré ponúkajú možnosť prihlásiť sa na rôznych adresách v Bratislave na trvalý alebo prechodný pobyt. Jedna z nich s názvom "mojesidlo" ponúka možnosť stať sa oficiálne obyvateľom mestskej časti Bratislava-Rača a mať svoje sídlo na Karpatskom námestí 10A. Na tomto mieste sa nachádza nenápadný objekt, ktorý je výnimočný práve tým, že v ňom žije niekoľko stoviek virtuálnych obyvateľov. Bratislavským novinám túto skutočnosť potvrdila aj hovorkyňa Rače Eva Miklánková: „Áno, máme v mestskej časti jednu adresu, na ktorej vlastník nehnuteľnosti urobil virtuálnu adresu, na ktorú prihlasuje fyzické a právnické osoby na trvalý alebo prechodný pobyt. V súčasnosti na predmetnej adrese evidujeme 777 občanov.“

Teoreticky by len z obyvateľov predmetného domu mohol vzniknúť nový volebný okrsok pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami, o čom však miestna samospráva neuvažuje. „Nový okrsok a teda ani novú volebnú miestnosť pri najbližších voľbách mestská časť neplánuje zriadiť. Aktuálne máme v Rači vytvorených 18 volebných okrskov a volebných miestností pre 18703 voličov,“ dodala Miklánková.

Zdroj: Google maps

​Pochopiteľne, že firma neposkytuje možnosť prihlásiť sa na trvalý alebo prechodný pobyt či mať tu sídlo živnosti zadarmo. Trvalý pobyt stojí 108 eur ročne, registračné sídlo pre živnosť 54 eur ročne a mesačné preposielanie poštových zásielok si môžete objednať za 34,80 eur ročne. Podľa informácií od spomínanej spoločnosti až 2700 ľudí v súčasnosti túto službu využíva. Výhodami, ktoré sú so získaním trvalého pobytu v Bratislave spojené môže byť napríklad lepšia zdravotná starostlivosť v našom hlavnom meste, šanca prihlásiť svoje deti do materských či základných škôl v príslušnej mestskej časti alebo možnosť vybaviť si tzv. bratislavskú mestskú kartu vďaka ktorej sa dá cenovo výhodnejšie cestovať prostriedkami MHD.

(ars, foto: Google Maps)