Dozorná rada OLO sa zaoberala problémovými témami – vrátane nelegálneho skládkovania

13.6.2018
Skládka spoločnosti Vassal EKO v mestskej časti Podunajské Biskupice

Zdroj: TASR

Riešením medializovaných problémov bratislavskej mestskej spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) sa zaoberala na svojom zasadnutí Dozorná rada v utorok 12. júna 2018. Riešila témy nákupu oblekov, lízing vozidiel aj skládky v Podunajských Biskupiciach.

„Úlohou Dozornej rady je kontrolovať fungovanie tejto mestskej firmy. Keďže v poslednej dobe zaznelo viacero tém, ktoré vzbudzovali otázniky, požiadali sme manažment OLO o vysvetlenie a zjednanie nápravy,“ uviedol Martin Kuruc.

Prvou témou bol nákup pracovných odevov za 16 tisíc eur bez DPH. Zákazka mala obsahovať saká, košele a obleky pre 16 členov manažmentu spoločnosti nadštandardnej kvality. Dozorná rada požiadala o vyvodenie zodpovednosti voči zamestnancovi spoločnosti, ktorý obstarávanie zadával.

Druhou témou zasadnutia Dozornej rady bol operatívny lízing 20 osobných automobilov. Dozorná rada požaduje preskúmanie obstarávania Úradom pre verejné obstarávanie. Dozorná rada si dá vypracovať konkurenčné ponuky, ktoré by preukázali hospodárnosť alebo nehospodárnosť nákupu. Dozorná rada tiež žiada vyvodenie personálnej zodpovednosti voči tým zamestnancom, ktorí predmetné podklady pre obstarávanie pripravovali a zabezpečovali. „Ak zamestnanec porušil platné predpisy, musí niesť zodpovednosť,“ vyhlásil Martin Kuruc.

Treťou, nemenej dôležitou témou bola skládka odpadu v Podunajských Biskupiciach, resp. zmluvné vzťahy s firmou Vassal EKO „Predstavenstvo nás informovalo, že dva zmluvné vzťahy s touto firmou už boli ukončené. Ďalšie zmluvy sme požiadali prehodnotiť a vypracovať právnu analýzu v prípade výpovede, teda aké by mohli byť finančné dopady na spoločnosť OLO. Takisto čakáme na výsledky inšpekcie zo životného prostredia. Ak došlo k pochybeniam, budeme žiadať ďalšie opatrenia. Dozorná rada požiadala spoločnosť Vassal EKO, aby sa verejne zaviazala, že skládku v Podunajských Biskupiciach zlikviduje na vlastné náklady,“ spresnil Martin Kuruc. Takýto verejný prísľub firma tento týždeň aj vydala.

Dozorná rada prijala aj všeobecné ustanovenie, aby Predstavenstvo všetky obstarávania nad 30 tisíc eur dalo preveriť nezávislej odborne spôsobilej osobe vo verejnom obstarávaní a s jej stanoviskom predložila bezodkladne na kontrolu Dozornej rade. Takýchto obstarávaní bolo za posledné dva roky v spoločnosti OLO osemdesiatdva.

(ts, ars, ilustračné foto: abn)