FOTO: Bratislava bude mať novú pláž aj na ľavom brehu Dunaja - kedy by ju mali otvoriť pre verejnosť?

Zdroj: Verejné prístavy

V druhej polovici júna sa priestor Fajnorovho nábrežia pri Starom moste zmení. Mestská časť s ním mala pred rokmi veľké plány, ktoré bohužiaľ nevyšli. „Vzhľadom na to, že projekt revitalizácie dlhodobo stojí, rozhodli sme sa aktuálne pozemky prenajať na obdobie do októbra 2018 záujemcovi, ktorý sa zaviazal vybudovať športovo oddychovú zónu v podobe bezplatnej mestskej pláže,“ informoval nás Martin Kontúr, hovorca spoločnosti Verejné prístavy, ktoré sú vlastníkom pozemkov.

V roku 2016 prebiehali diskusie medzi Starým Mestom a spoločnosťou Verejné prístavy. „S Verejnými prístavmi, vlastníkmi pozemkov bola podpísaná zmluva o spolupráci a následne vypísaná medzinárodná architektonická súťaž na priestory Fajnorovho nábrežia a Šafárikového námestia. Po vyhlásení výsledkov súťaže malo Staré Mesto pokračovať s uzavretím finálnej nájomnej zmluvy a objednaním projektových dokumentácií na revitalizáciu Fajnorovho nábrežia,“ rekapituluje staromestský poslanec Ľubomír Boháč. „Diskusia následne v ďalšom roku prestala,“ konštatuje hovorca Verejných prístavov.
Bratislavčanov preto zrejme poteší, že kým sa definitívne rozhodne, ako sa naloží s týmto územím, nezostane pusté a nevyužité. Tento rok si v tomto priestore budete môcť ľahnúť na pláži na ležadlo a relaxovať pohľadom na Dunaj. „Pláž sa bude rozprestierať od Starého mosta až k bývalému detskému ihrisku. Pozemok pod mostom nie je súčasťou nájmu, ale keďže je to spojovací bod medzi Euroveou a naším projektom, chceme tento priestor upratať, trochu ho zrekultivovať a dobudovať chýbajúci chodník prechodovou drevenou lávkou,“ hovorí nový nájomca. „Celý priestor prejde zásadnou premenou. Piesková plocha bude vybavená ležadlami a piatimi kusmi plážových postelí známych z prímorských letovísk. Na promenáde pri Dunaji pribudnú lavičky a celý priestor sa osvieži zeleňou. Ústredným bodom priestoru bude drevená terasa s ratanovým nábytkom. S jedným reštauračným zariadením.“

Pozrite si vizualizácie budúcej pláže v našej galérii:

A čo je v ňom pripravené pre návštevníkov? „V ponuke budú čapované nápoje, koktaily, nealkoholické nápoje, samozrejme káva. Na zahryz­nutie bude moderný výber jedál, hamburgery, netradičné hot dogy, cestoviny, rizotá, neskôr pribudne aj pizza. Samozrejmosťou bude aj niečo pre najmenších návštevníkov a pre tých, čo kladú dôraz na zdravú stravu.“
Nájomca tvrdí, že sú v kontakte s niekoľkými trénermi, ktorí pripravujú športový program. Rátať vraj môžete s cvičením vonku, CrossFit, ale napríklad aj boxerskými kondičnými tréningami pre ženy. Súčasťou areálu bude aj volejbalové ihrisko. „A pre deti bude malé detské ihrisko, ale veľké pieskovisko.“
V priebehu leta sú v pláne aj kultúrne akcie a premietať sa budú aj filmy. O konkrétnej programovej štruktúre vás budeme informovať.
Bratislava tak bude mať po Magio pláži, ktorá začína sezónu 15. júna, ďalšiu pláž pri Dunaji. A Bratislavčania sa môžu len tešiť, že dunajské nábrežie bude vďaka nej toto leto o čosi živšie.

(in, Vizualizácia: Verejné prístavy, foto: Matúš Husár)