Potešia sa aj psíčkari: Dúbravka už posýpa ekologicky

20.2.2018
Posyp zeolitom v Dúbravke

Zdroj: MÚ Dúbravka

Mestská časť Bratislava-Dúbravka začala túto zimu posýpať zeolitom, materiálom, ktorý je priateľský k životnému prostrediu, neškodí zvieratám.

„Prioritne v parkoch, no aj v uliciach starej Dúbravky, na chodníčkoch, plochách,“ predstavuje novinku mestskej časti starosta Dúbravky Martin Zaťovič.

Ide o plne ekologický posypový materiál (na spodnej fotografii) pre zimnú údržbu ciest, chodníkov, parkovísk a iných plôch, kde hrozí nebezpečenstvo šmyku vplyvom zimného počasia.

„Inšpirovali sme sa v inej mestskej časti, kde už posyp funguje,“ hovorí vicestarosta Dúbravka Ľuboš Krajčír. „Zeolit navyše nenarúša povrch, ciest, chodníkov a dlažby a ani topánky chodcov.“

Posypová soľ oproti ekologickému posypu poškodzuje podvozky vozidiel, spôsobuje zasolenie pôdy,  môže preniknúť až do spodných vôd a znečisťuje životné prostredie. Soľ zanecháva tiež biele mapy na obuvi a pri kontakte s ňou trpia zvieratá. Rozprávať by o tom vedeli mnohí psíčkari, ktorých miláčikom spôsobuje klasická posypová soľ doslova utrpenie.

Zdroj: MÚ Dúbravka

​(ts, ms)