FOTO: 60-ročný chodec v Petržalke prechádzal cez cestu mimo priechodu pre chodcov a doplatil na to - zrazilo ho BMW!

19.1.2018

Zdroj: PZ SR

Dopravní policajti vyšetrujú okolnosti včerajšej dopravnej nehody, ktorá sa skončila ťažkými zraneniami chodca v Mestskej časti Bratislava – Petržalka.

„K dopravnej nehode včera v čase krátko pred 18.00 hod. na  Rusovskej ceste v smere na Námestie Hraničiarov. Podľa doterajších zistení viedol vodič v uvedenom úseku osobné motorové vozidlo zn. BMW Rad 5, pričom počas odbočovania smerom k bytovému komplexu došlo z doposiaľ presne nezistených príčin k stretu s chodcom, ktorý prechádzal cez vozovku mimo vyznačeného priechodu pre chodcov. V dôsledku stretu s vozidlom utrpel 60-ročný chodec ťažké zranenia, s ktorými bol službou rýchlej zdravotnej pomoci prevezený do jednej z bratislavských nemocníc. Na zistenie prítomnosti alkoholu u chodca bol nariadený odber krvi. Požitie alkoholických nápojov bolo u vodiča vykonanou dychovou skúškou na mieste vylúčené. Ďalšie okolnosti tejto dopravnej nehody, ako aj miera zavinenia sú predmetom vyšetrovania,“ povedala pre médiá policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková.

Zdroj: PZ SR

Polícia v Bratislavskom kraji opätovne vyzýva všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dôsledne dodržiavali ustanovenia zákona o cestnej premávke, správali sa disciplinovane, plne sa venovali vedeniu vozidla a  sledovali situáciu v cestnej premávke. Osobitne upozorňujeme chodcov, ako najzraniteľnejšiu skupinu účastníkov cestnej premávky, aby najmä v tomto ročnom období, pre ktoré je charakteristické skoré stmievanie a znížená viditeľnosť, dbali o svoju bezpečnosť! Chodci môžu svoju viditeľnosť na vozovke zvýšiť napríklad používaním reflexných prvkov, ktoré odrážajú dopadajúce svetlo až na vzdialenosť 200 m.  Chodcom zároveň odporúčame dodržiavať nasledovné:

- pri prechádzaní cez cestu musia chodci použiť priechod, nadchod alebo podchod

- vstúpiť na vozovku môžu len vtedy, ak skontrolujú situáciu na ceste (pozrú naľavo, potom vpravo a zasa naľavo a len vtedy ak sa nepribližuje dopravný prostriedok)

- nesmú vstupovať na vozovku spomedzi zaparkovaných motorových vozidiel, ktoré znemožňujú výhľad

- nevstupovať náhle do vozovky bez toho, aby sa presvedčili, čo neprichádza motorové vozidlo

- musia dodržiavať svetelnú signalizáciu pre chodcov, zásadne používať priechod pre chodcov, a vždy najkratším smerom, čiže kolmo.

„Na zvýšenú opatrnosť upozorňujeme zároveň aj vodičov motorových vozidiel. Dôležité je, aby vodiči prispôsobili spôsob jazdy stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam a vlastným schopnostiam. Zvýšenou pozornosťou a rešpektovaním iných účastníkov cestnej premávky, teda i chodcov, tak môžu predísť neželaným tragickým následkom na živote, zdraví a majetku," zdôraznila Mihalíková.

(ts, foto: PZ SR)