• 11.12.2017 14:05

Populárnu Miletičku čakajú veľké zmeny. Vieme, čo všetko je v pláne

Zdroj: ARtip, Ľubomír Cích

Najznámejšie bratislavské trhovisko na Miletičovej čaká modernizácia. Tešiť sa môžete na ďalší tovar i priestrannejšie prostredie. Pribudne napríklad ulička remesiel či nové zastrešenie. Najbližší víkend sa tu budú konať i Vianočné trhy.

Obľúbená Miletička prešla za posledných pár rokov niektorými úpravami, no ďalšie sú ešte len v pláne. Od roku 2015 sa vykonalo viacero zmien. „Medzi tie najdôležitejšie určite patrí postupne prebiehajúca rekonštrukcia inžinierskych sietí, zaviedli sa merače spotreby elektrickej energie a vody. Odstránili sme nevyhovujúce a zdevastované stánky a vybudovali sme nové, určené na predaj kapusty a nakladanej zeleniny. Tiež sme kompletne zrekonštruovali verejné toalety, opravili studničky a taktiež modernizovali parkovací systém, obnovili sme tiež vodorovné dopravné značenie. Ďalej sme vytvorili malé útulné námestie s pódiom a trhovými stánkami, kde sa takmer každý mesiac konajú rôzne kultúrne podujatia,“ popisuje pre bratislavskenoviny.sk manažér trhoviska Richard Pittner .

Väčšie a pre zákazníka oveľa viditeľnejšie zmeny však ešte len prídu. Bude to napríklad rekonštrukcia strechy nad trhovými stolmi, ktorá je už nevyhovujúca. „Ďalej sa uskutočnia zmeny usporiadania rozloženia trhových stolov, určených hlavne na predaj ovocia a zeleniny, takže tento priestor nadobudne na efektivite a trhovisko bude pôsobiť priestrannejšie. Pripravujeme vznik remeselnej uličky – kde chceme koncentrovať remeselných producentov a poskytovateľov rôznych služieb na jedno miesto. V najsilnejších dňoch budú predvádzať svoje umenie priamo na trhovisku,“  dodáva Pittner.

Pokiaľ ide o nové zastrešenie stánkov, už podali žiadosť o vydanie stavebného povolenia. Vedenie spoločnosti (Ružinovský podnik verejno-prospešných služieb) sa však ešte uchádza o finančnú podporu mestskej časti Ružinov, prípadne magistrátu. Presné termíny, kedy k realizácii zmien dôjde, závisia podľa manažéra trhoviska aj od ďalších ohlásených investícií tretích strán, ako je napríklad  plánovaná električková zastávka na Miletičovej ulici.

GALÉRIA:

Rekonštrukcia Trhoviska Miletičova

​Pribudnúť by mali aj nové stánky. „Stánky na predaj kapusty a nakladanej zeleniny už nevyhovujú dnešným požiadavkám a navyše sú v nevyhovujúcom stave, preto sme sa v súlade so schválenou koncepciou v predstavenstve spoločnosti rozhodli vybudovať nové drevené stánky na konci zóny ovocia a zeleniny. Remeselnú uličku budujeme najmä pre podporu slovenských tradícií, remesiel a služieb. Jej vybudovaním sa tak uzatvorí  priestor určený na kultúrne podujatia. V uličke vytvoríme priestor pre  remeselníkov a poskytovateľov služieb z rôznych odvetví, ktorí okrem predaja budú v určitých dňoch svoje umenie naživo prezentovať a umožnia nám tak načrieť do tajomstiev slovenského folklóru,“ vysvetľuje Pittner. V uličke by mal predávať svoj tovar napríklad výrobca opaskov, kabeliek, peňaženiek a iného sortimentu z kože. Ďalší záujemcovia sa stále môžu hlásiť u správcu trhoviska.

Na trhovisku by malo byť živo aj počas najbližšieho piatka a soboty. V zóne určenej pre kultúrne podujatia sa budú konať Vianočné trhy, počas ktorých sa okrem iného predstavia so svojim programom aj deti z materských škôlok, vystúpia skupiny ako sú napr. Ascalona, Ľudovka.sk a tiež skupina Kochanskí. Svoje umenie tiež predstavia návštevníkom „Horehronci“ zo salaša Zbojská, ktorí sa postarajú návštevníkom o plné brušká ale aj chladničky.

(ms)