• Život v meste
  • 11.12.2017 11:00

Ples v opere: Vieme, kto ho bude moderovať

0 0
Zdroj: plesvopere.sk

Organizátori Plesu v opere zverejnili, ktorá známa osobnosť bude moderovať jeho 18. ročník. No známe sú i mená mnohých hostí, ktorí prídu 13. januára do historickej budovy Slovenského národného divadla.

Večerom 18. ročníka dobročinného Plesu v opere, ktorý si svojim programom uctí storočnicu vzniku Československa, bude hostí sprevádzať herečka prvej divadelnej scény SND Božidara Turzonovová. Tá ako jedna z najvýraznejších predstaviteliek svojej generácie prevedie hostí netradičným programom, ktorý bude pri príležitosti stého výročia založenia Československa patriť výhradne slovenským a českým umelcom.

„Úprimne, ponuku moderovať dobročinný Ples v opere som akceptovala veľmi rada, predovšetkým preto, že som vlastenecká k nášmu Slovenskému národnému divadlu. Práve pri príležitosti stého výročia vzniku Československa si môžeme pripomenúť významnú úlohu SND, ktoré práve vtedy vznikalo,“ povedala Božidara Turzonovová.

Nastávajúci Ples v opere bude však aj tento rok predovšetkým napĺňať svoj charitatívny rozmer. Otvára dôležitú tému – vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením, ktorým je v mnohých prípadoch upieraná možnosť plnohodnotného štúdia a osobného rozvoja na bežných školách.

Hlavnou ambíciou Plesu v opere je v spolupráci s partnermi a odborníkmi vytvoriť program, ktorý významne prispeje k lepším a širším možnostiam vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením na Slovensku. „V súčasnom systéme je málo podpory pre školy, učiteľov, asistentov učiteľov, ale chýba aj podpora a pomoc samotným deťom so zdravotným znevýhodnením a ich rodičom. Výsledkom spolupráce s Nadáciou pre deti Slovenska a s Koalíciou pre deti Slovensko, ale aj mnohými odborníkmi bude program, ktorý zásadným spôsobom prispeje k zlepšeniu tohto alarmujúceho stavu,“ dodáva riaditeľka plesu Andrea Cocherová.

Tento rok bude Ples v opere hostiť 300 párov. Svojou účasťou na Plese v opere podporia jeho dobročinný charakter aj osobitný zástupca Generálneho tajomníka OSN pre Irak Ján Kubiš, poslanec Európskeho parlamentu Eduard Kukan, rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Jana Mojžišová, rektor Technickej univerzity v Košiciach Stanislav Kmeť či rektor Paneurópskej vysokej školy Juraj Stern.

K lepším podmienkam vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením prispejú tiež úspešní podnikatelia a manažéri vrátane Eleny Kohútikovej či Márie Hurajovej.

 

Zdroj: profimedia

​Naplniť charitatívny rozmer Plesu v opere pomôžu taktiež Marián Chudovský, generálny riaditeľ Slovenského národného divadla, Lenka Surotchak, výkonná riaditeľka Nadácie Pontis, vynikajúci operní speváci, herci a umelci, medzi ktorými nebudú chýbať Eva Bláhová, Emília Vášáryová, Martin Huba, Otokar Klein, František Kovár či Vladimír Kobielsky a v neposlednom rade laureáti prestížnych ocenení – Slovenka roka 2013 Eliška Kubíková, laureátka ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2013 v kategórii Filantropia Mariana Kováčová či Jozef Barcaj, laureát ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2015 v kategórii hospodárstvo .

Po druhý rok sa Plesu v opere zúčastní aj Michaela Musilová, vyštudovaná astrobiologička, ktorá pôsobila v NASA a viedla simulovanú misiu na Mars. „Oceňujem, že výťažok z Plesu v opere ide na charitatívne účely. Je to skutočne pekná myšlienka, a to najmä v dobe, kedy mnoho ľudí myslí hlavne na seba. Je smutné, s akými prekážkami musia tieto deti a ich rodičia každý deň zápasiť. Avšak dôležité je, že sa konečne o tejto téme začína hovoriť a postupne sa začína aj riešiť,“ hovorí Musilová, ktorá aktuálne pôsobí aj ako predsedníčka SOSA a v jej každodennom živote hrá dobročinnosť významnú úlohu.

Ples v opere aj tento rok privíta čestných plesových hostí z radov Nadácie pre deti Slovenska, Koalície pre deti Slovensko, ako aj odborníkov partnerského projektu To dá rozum.

(ts, ms)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.