• Život v meste
  • 08.11.2017 08:55

Problém s vynoveným zimným štadiónom: Ešte ho nesplatili a už ho musia opravovať za milióny

0 0
Zdroj: TASR

Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave prešiel pre Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v roku 2011 rozsiahlou rekonštrukciou za viac ako 70 miliónov eur. Hlavné mesto túto obnovu ešte spláca a už bude musieť do štadióna opäť investovať.

Bratislava totiž v roku 2019 bude opäť hostiť svetový šampionát v ľadovom hokeji, no podľa primátora hlavného mesta Iva Nesrovnala štadión na to nie je zatiaľ pripravený, pretože niektoré zariadenia v ňom sú už v zlom stave či na konci životnosti. Na štadióne je podľa primátora v zlom stave chladiace zariadenie, obnoviť treba mantinely, sklá či šatne. „Bol som informovaný o nevyhovujúcom stave Zimného štadióna Ondreja Nepelu s tým, že jeho uvedenie do vyhovujúceho stavu by vyžadovalo neuveriteľných päť miliónov eur. Nezaplatíme však ani jedno euro bez náležitej kontroly, bez toho, aby sme sa presvedčili, že skutočne je situácia taká vážna,“ povedal dnes Nesrovnal.

Na mestskom zastupiteľstve chce preto požiadať mestského kontrolóra, aby vykonal čo najskôr kontrolu týchto zariadení a potvrdil, alebo vyvrátil potrebu ich výmeny či rekonštrukcie. „Táto situácia je o to šokujúcejšia, že mesto ešte stále spláca zimný štadión. Čaká nás posledná splátka šesť miliónov eur a už sme konfrontovaní s potrebou na jeho opravu,“ podotkol bratislavský primátor.

Ako tvrdí, prechádzajúce vedenie mesta ponúklo Zimný štadión Ondreja Nepelu pre Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019 a pre magistrát je to záväzkom. „Musíme ho však ponúknuť v prevádzkyschopnom a bezpečnom stave,“ skonštatoval primátor.

Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) už poslal prevádzkovateľovi štadióna - Správe telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ) hlavného mesta zoznam nevyhnutných vecí, ktoré treba v hokejovej aréne zrekonštruovať či doplniť. Majstrovstvá budú prebiehať aj v Košiciach a SZĽH tvrdí, že komunikuje na obidvoch stranách s majiteľmi štadiónov. „Zhodnocujeme, čo je skutočne potrebné na to, aby sa na nich mohli uskutočniť majstrovstvá sveta. Nie sú to žiadne prehnané požiadavky, len štandard, ktorý musí hala spĺňať pri organizovaní svetového šampionátu,“ uviedol zväz s tým, že si bude štadióny počas majstrovstiev len prenajímať. Aby sa šampionát mohol uskutočniť na dôstojnej úrovni, musia sa podľa SZĽH majitelia štadiónov postaviť k situácii zodpovedne a zrealizovať nutné opravy. 

Bratislavský mestský poslanec a predseda mestskej komisie pre školstvo, vzdelávanie a šport Rastislav Žitný uviedol, že zimný štadión výraznú rekonštrukciu nepotrebuje. O požiadavkách SZĽH však už počul. „Budeme sa nimi zoberať aj v komisii pre školstvo, vzdelávanie a šport. Som presvedčený, že prípadné náklady pre úpravu na majstrovstvá sveta by mal znášať SZĽH alebo štát,“ skonštatoval. STaRZ uviedol, že v stredu bude k tejto téme zvolaná tlačová konferencia.

(TASR)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.