• 21.10.2017 09:01

Oslávte keltský sviatok Samhain nočnou prehliadkou na Bratislavskom hrade

Zdroj: TASR

Pri príležitosti keltského sviatku Samhain sa v utorok 31. októbra 2017 v čase od 18.00 do 24.00h uskutočnia v SNM – Historickom múzeu (Bratislavskom hrade) netradičné nočné prehliadky výstavy Kelti z Bratislavy.

Pre Keltov bol Samhain hranicou medzi letom a zimou. Spájal sa s vítaním nového roka a bol tiež dňom a nocou, kedy sa stierala hranica medzi svetom živých a mŕtvych. Kelti verili, že v túto noc na prelome októbra a novembra vychádzajú mŕtvi na zemský povrch. Rituály Samhainu boli spojené so smrťou, veštením a rozprávaním príbehov. Samhain ovplyvnil sviatok Pamiatky zosnulých, nazývaný „Dušičky“, a jeho zvyky prežívajú taktiež v modernom Halloweene.

Lektorované nočné prehliadky výstavy Kelti z Bratislavy priblížia návštevníkom Bratislavu ako keltské mesto prostredníctvom starších a najnovších archeologických výskumov netradičnou formou pod rúškom tmy. Prvá časť prehliadky pozostáva z lektorovaného výkladu vo výstave. V druhej časti sa návštevníci vyberú sami svetelne vyznačenou trasou v priestore s archeologickými nálezmi in situ pod nádvorím paláca Bratislavského hradu. V závere ich čaká umelecké čítanie o sviatku Samhain. Prehliadka trvá 60 minút.

Vstup je možný iba v rámci organizovaných skupín vždy o celej hodine. Počet návštevníkov na jednu skupinu je obmedzený na maximálne 20. Vstupenky v cene štyri eurá je možné rezervovať vopred na meno a vybraný čas na bratislavskyhrad@snm.sk. Rezervované vstupenky stačí uhradiť pred prehliadkou na pokladni múzea. Lektorované prehliadky sa konajú o 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 a 23:00 h.

(ts, ms)