• 10.10.2017 16:30

Prepravná služba v Petržalke už funguje, záujem o odvoz stúpa

Zdroj: MÚ Petržalka

Imobilní Petržalčania môžu od 1. októbra využiť na premiestňovanie i prepravnú službu. Túto možnosť nemajú iba starší či vážne chorí ľudia, ale každý, ak mu presun znemožňuje nejaká okolnosť, napríklad zlomená noha.

Maryla Korčeková dochádza z Mlynarovičovej na pravidelné rehabilitácie do zdravotného strediska na Šustekovej. Pre zdravého človeka je to kúsok, ale pre niekoho, kto musí vážiť každý krok, je to bez dopravného prostriedku často neprekonateľná vzdialenosť. Ak nemôžu pomôcť s odvozom rodinní príslušníci, využíva práve prepravnú službu, keďže z dôchodku je nemožné platiť si taxík niekoľkokrát za týždeň na cestu tam aj naspäť.

„Už som sa nevedela dočkať, kedy začne prepravná služba fungovať. Veľmi mi pomôže, že ma cesta nestojí veľa, aj pán šofér bol ochotný mi pomôcť, takže som bola nadmieru spokojná,“ hovorí Maryla, ktorá je klientkou Zariadenia opatrovateľskej služby.

Prepravná služba je na území Petržalky od 1. októbra novinkou, ale záujem o ňu každým dňom stúpa. Starosta Vladimír Bajan (na fotografii s pani Marylou) sa bol dnes opýtať obyvateľov Zariadenia opatrovateľskej služby, ktorí túto ponuku petržalskej samosprávy už stihli využiť, na ich skúsenosti.

„Na túto službu nemajú nárok len Petržalčania s ťažkým zdravotným postihnutím alebo klienti Strediska sociálnych služieb, ale aj tí, ktorí majú obmedzenia v pohybe len dočasné, ak majú napríklad zlomenú nohu alebo polámané rebrá,“ vysvetľuje Bajan a dodáva, že začiatkom budúceho roka by sa mal vozový park strediska rozrásť. Pribudne totiž vozidlo s otočným sedadlom a žeriavom na nakladanie invalidného vozíka.

Služba je obyvateľom k dispozícii počas pracovných dní v čase od siedmej do pol štvrtej a je potrebné si ju objednať minimálne deň vopred medzi 8.30 a 15.00 h na tel. č. 0903 290 378. „V kancelárii Strediska sociálnych služieb na Vavilovovej 18 musíte predtým vy alebo vami poverená osoba predložiť potrebné doklady – rozhodnutie o dôchodku, preukaz ŤZP, posudok z ÚPSVaR alebo potvrdenie lekára o nepriaznivom zdravotnom stave,“ dopĺňa riaditeľka strediska Soňa Chanečková.

Zdroj: MÚ Petržalka

​(ts, ms)