• Život v meste
  • 06.10.2017 11:18

VIDEO: Pozrite si ukážky z kontroverzného dokumentu o pôrodoch. Nemocnica ho podľa režisérky chcela zakázať!

0 0
Zdroj: Youtube

Slovenská režisérka Zuzana Límová nakrútila s medzinárodným tímom dokument o pôrodoch na Slovensku, ktorý bol podľa tvorcov pre vyhrážky Univerzitnej nemocnice v Bratislave na niekoľko mesiacov zablokovaný.

V premiére ho už o pár dní uvedú v rámci Medzinárodného festivalu Jeden svet a pozrieť si ho budete môcť v kine Mladosť.

Dokumentárny film Zuzany Límovej Medzi nami trvá presne hodinu a odkrýva bežnú rutinu pôrodných sál a spochybňuje pôrod ako „najšťastnejší moment v živote ženy”. V premiére ho uvedú na Medzinárodnom festivale Jeden svet a to konkrétne v pondelok 16. októbra 2017 o 20.00 hod. v kine Mladosť. Po projekcii bude nasledovať diskusia s autorkou dokumentu. „V našich pôrodniciach sa radosti materstva môžu ľahko premeniť v opak. Izolované od svojich blízkych sa ženy potýkajú s prísnym režimom, osamelosťou a ťažko pochopiteľnými praktikami,”  povedala Zuzana Límová o svojom celovečernom debute, ktorý vidí ako intímny pohľad za zatvorené dvere pôrodníc, kde je zvyčajne dovolené vstúpiť iba budúcim matkám. Filmom by chcela otvoriť verejnú diskusiu na tému, ktorá ovplyvňuje celú spoločnosť. S negatívnymi reakciami sa už tvorcovia filmu museli vysporiadať.

„Krátko po tom, ako bol uverejnený trailer k snímke Medzi nami, sa nám začala vyhrážať nemocnica aj niektorí lekári a žiadali zastavenie filmu. Už niekoľko mesiacov čakáme na oficiálne vyjadrenie právneho oddelenia nemocnice,” opisuje aktuálnu situáciu režisérka. Od januára do júna tohto roku boli možné len neverejné projekcie. Uvedenie filmu podporili slovenskí filmári: Zuzana Mistríková (Asociácia nezávislých producentov) a pedagógovia Ateliéru dokumentárnej tvorby VŠMU - Peter Kerekeš, Róbert Kirchhoff, Jaro Vojtek a Marek Šulík, ako aj medzinárodná asociácia pre ľudské práva pri pôrode Human Rights in Childbirth a ďalší. Nezávislá novinárka a filmárka ním úspešne absolvovala ZeLIG - School for Documentary, Television and New Media v talianskom Bolzane.

Pozrite si spomínaný trailer k dokumentárnemu filmu Medzi nami:

Dokument Medzi nami (Before I Met You) zaznamenáva snahu žien udržať si vlastnú dôstojnosť a ponúka svedectvá tých, ktoré v sebe našli odvahu prehovoriť. Doplňujú ich zábery zachytené počas všedných dní v štátnej pôrodnici a rozhovory s personálom. Režisérka vychádzala aj z vlastných skúseností. „Film Medzi nami vznikol preto, aby sme vytvorili priestor na šírenie príbehov, ktoré naša spoločnosť nechce počuť. Zdravotnícky systém, ktorý ženám neumožňuje privádzať deti na svet rešpektujúcim spôsobom, sa môže zmeniť len vtedy, ak o tom budeme hovoriť,” povedala o svojej osobnej motivácii. Film nakrúcala v priestoroch Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorá mala v tom čase - vo februári a marci 2016 - certifikát Baby Friendly Hospital.

Na filme pracoval medzinárodný tím, k slovenskej režisérke sa pridala kameramanka Selina Becker z Nemecka a strihačka Morgana Tinebra z Talianska. O zvuk a hudbu sa postarali študenti VŠMU Denisa Uherová a Samo Štefanec. Snímku produkovala medzinárodná škola ZeLIG - School for Documentary, Television and New Media v Bolzane, Taliansku, na ktorej prednášajú prestížni filmári z celého sveta.

(ts, ars, c, foto a video: youtube)


Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania Bratislavských novín.