• 28.09.2017 14:15

Vrátime sa do roku 1620: V Sade Janka Kráľa sa odohrá Bitka o Bratislavu

Zdroj: ephoto.sk, Karol Srnec

V bratislavskom Sade Janka Kráľa sa v sobotu 30. septenbra po tretíkrát uskutoční kultúrno-historický festival Bitka o Bratislavu. Hlavnou časťou jeho programu bude rekonštrukcia vojenskej bitky z obdobia prvej polovice 17. storočia zasadená do prostredia historického Uhorska.

Ak milujete históriu a najmä jej akčné stvárnenie, tak festival Bitka o Bratislavu v Sade Janka Kráľa je pre vás ako stvorený. Pred vašimi očami sa totiž naživo odohrá krvavá historická udalosť z prvej polovice 17. storočia.

„Oproti minulým ročníkom sa tentoraz posunieme v čase o rok dopredu. Pôjde o rekonštrukciu bitky – krátkeho obliehania, ktoré sa odohralo pred bránami mesta 8. októbra 1620. Úspechy vzbúrených českých stavov boli už v tom čase minulosť a povstanie Gabriela Bethlena tiež strácalo na dôraznosti. Preto sa cisársky veliteľ Dampierre pokúsil nečakaným výpadom zmocniť Bratislavy, vtedajšieho Prešporku, stále ovládaného Bethlenovými mužmi.
Boj trval od skorého rána do štvrtej hodiny popoludní. Cisárski vojaci strieľali proti mestským múrom a sám Dampierre podnikol na čele útočnej skupiny tri útoky. Pri poslednom ho však zasiahla smrtiaca strela a jeho žoldnieri boli potom nútení ustúpiť až k Viedni,“ uviedli organizátori akcie, ktorými sú Skupina historického šermu Banderium a Bratislavský okrášľovací spolok.

Vstup na akciu je voľný

10.00 h - Otvorenie tábora pre verejnosť, salva z diel