V Bratislave je možno až 5-tisíc ľudí bez domova – ako im chce magistrát pomôcť?

10.9.2017
Foto: starý problém je späť. do medickej záhrady sa s jarou vracajú aj bezdomovci - IMAG2313_1

Hlavné mesto vypracovalo koncepciu pomoci ľuďom bez domova, ktorej cieľom je vytvoriť komplexný a efektívny systém pomoci obyvateľom v núdzi.

Vytvoreniu dokumentu predchádzalo historicky prvé sčítanie ľudí bez domova na území Bratislavy. Koncepciu je možné teraz pripomienkovať. Informovala o tom Veronika Šafáriková z komunikačného oddelenia magistrátu.

V novembri 2016 bolo na území Bratislavy sčítaných minimálne 2064 ľudí bez domova. Odhadovaný počet týchto osôb je však podľa organizácií, ktoré s nimi pracujú, 4000 až 5000. „Sčítanie ukázalo, že až 49 percent ľudí bez domova trpí dlhodobými zdravotnými problémami, najčastejšie ide o problémy s nohami, srdcom a tlakom. Výrazné zastúpenia majú aj duševné problémy," priblížila Šafáriková.

Základným východiskom pri tvorbe koncepcie pomoci ľuďom bez domova v hlavnom meste bolo podľa jej slov vytvorenie integrovaného systému pomoci vo všetkých etapách riešenia, s dôrazom na služby sociálnej prevencie a poradenstva pre vybranú cieľovú skupinu. Dokument definuje šesť prioritných oblastí v rámci pomoci ľuďom bez domova – prevenciu, sprístupňovanie bývania, vrátane prístupu k 24-hodinovému bývaniu s podporou sociálnych služieb v čo najkratšom čase, a rozšírenie ubytovacích kapacít. Taktiež rozvoj zariadení, rozvoj služieb a iných sociálnych služieb, pracovné začleňovanie ľudí bez domova a aj spoluprácu aktérov, monitoring problematiky či informovanosť verejnosti.

„Na základe preverenia aktuálneho stavu v problematike boli navrhnuté preventívne opatrenia, rozvoj zariadení a služieb s výhľadom na najbližšie rozpočtové obdobie 2018 – 2020. Cieľom koncepcie je vytvoriť podmienky vedúce k postupnému zníženiu počtu ľudí bez domova na území hlavného mesta," spresnila Šafáriková.

Dokument môže verejnosť nájsť na webovej stránke hlavného mesta. V prípade návrhov na jeho skvalitnenie môže zasielať svoje pripomienky mailom na osv@bratislava.sk. Oblasť sociálnych služieb a starostlivosť o ľudí bez domova zabezpečuje hlavné mesto v spolupráci s mestskými časťami a Bratislavským samosprávnym krajom a tiež v súčinnosti s mimovládnymi organizáciami. Bratislava zároveň finančne podporuje organizácie, ktoré poskytujú pomoc ľuďom bez domova.

(TASR, ilustračné foto: abn)

Najčítanejšie